Papież: prezbiter jest najbliższym bliźnim biskupa

(fot. Polifoto / Shutterstock.com)

Prezbiter jest najbliższym bliźnim biskupa - mówił Franciszek do mianowanych w ostatnim czasie biskupów z terenów misyjnych. Uczestniczą oni w seminarium zorganizowanym dla nich przez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów.


Papież przypomniał im, że tak jak wszyscy potrzebują łaski Chrystusa, by być miłosiernymi jak Ojciec. Każdy biskup osobiście tego doświadcza i jako wikariusz Chrystusa ma "swym życiem i posługą biskupią ukazywać ojcostwo Boga, dobroć, troskę, miłosierdzie, łagodność", ale i władzę Chrystusa, który "przyszedł, by dać życie i stworzyć z wszystkich ludzi rodzinę pojednaną w miłości Ojca".

 

 

Znajdując się "na pierwszej linii ewangelizacji", biskup ma - wzorem Dobrego Pasterza - "dbać o owczarnię i wychodzić na poszukiwanie owiec, szczególnie tych oddalonych lub zagubionych, poszukiwać również nowych sposobów głoszenia Ewangelii, wychodzić na spotkanie ludzi, pomagać wzrastać w wierze ochrzczonym, aby nawet letni i niepraktykujący na nowo odkryli radość wiary i ewangelizacyjną owocność".

 

- Zachęcam was do spotykania także owiec nie należących jeszcze do owczarni Chrystusa, gdyż "ewangelizacja jest istotnie związana z głoszeniem Ewangelii tym, którzy nie znają Jezusa Chrystusa lub zawsze Go odrzucali" - mówił Franciszek, cytując swą adhortację apostolską "Evangelii gaudium".

 

Wezwał biskupów, by towarzyszyli świeckim, którzy chcą dawać świadectwo w świecie pełnym sprzeczności i niesprawiedliwości. Powinni też dbać o stałą formację duchowieństwa i bliskie kontakty z księżmi już od czasu ich formacji seminaryjnej. - Nie zapominajcie, że prezbiter jest najbliższym bliźnim biskupa. Każdy prezbiter powinien odczuwać bliskość swego biskupa - tłumaczył papież i dodał, że biskup musi jak najszybciej - "tego samego dnia, jeśli to możliwe" - odpowiadać na telefony i listy od kapłanów.

 

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że biskup musi "uważnie śledzić konkretne problemy i pytania ewangelizowanego społeczeństwa". Wymaga to od niego dążenia do pełnej dojrzałości w Chrystusie, obejmującej własną dojrzałość ludzką, duchową i intelektualną, skoncentrowaną wokół miłości pasterskiej.

 

- Czuwajcie uważnie, by to, co się robi dla ewangelizacji nie zostało zniszczone lub udaremnione przez podziały - przestrzegł papież. Wskazał, że podziały są główną "bronią w ręku diabła" w celu zniszczenia Kościoła od wewnątrz - drugą bronią są pieniądze. Diabeł "niszczy językiem, plotkami, które dzielą". - Nawyk plotkowania jest nawykiem terrorystycznym. Plotkarz jest terrorystą, który rzuca bombę - plotkę, aby niszczyć - stwierdził Franciszek.

 

Prosił biskupów, by różnice między grupami etnicznymi nie przenikały do wspólnot chrześcijańskich. Kościół musi zawsze umieć wznieść się ponad odniesienia etniczno-plemienne, zaś zadaniem biskupa jako widzialnego zwornika jedności jest "nieustanne budowanie Kościoła partykularnego w jedności wszystkich jego członków".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?