Papież uczcił pamięć kapelana "Krwawej Niedzieli"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Ojciec Święty Franciszek uczcił pamięć zmarłego 8 sierpnia biskupa seniora północnoirlandzkiej diecezji Derry - Edwarda Kevina Daly'ego. Stał się on ikoną bliskości miejscowego Kościoła z ofiarami konfliktu w Irlandii Północnej.

 

Do historii przeszło zdjęcie, na którym ks. Daly, ówczesny proboszcz katedry św. Eugeniusza, udziela pomocy ofiarom tzw. Krwawej Niedzieli (Bloody Sunday) w 1972.

 

11 sierpnia po południu w tejże katedrze odbył się pogrzeb zmarłego biskupa, któremu przewodniczył jego następca w Derry - bp Donal McKeown. Na początku liturgii radca nuncjatury apostolskiej w Dublinie prał. Amaury Medina Blanco odczytał przesłanie kondolencyjne, w którym Franciszek wspomina ofiarną posługę bp. Daly'ego i jego służbę na rzecz pokoju i sprawiedliwości w Irlandii Północnej.

 

Zapewnił też o swej modlitwie za zmarłego, a wszystkim, których zasmuciła jego śmierć, udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

 

Bp D. McKeown określił swego zmarłego poprzednika jako "wzorowego kapłana, służącego Bogu i ludziom, zaangażowanego w głoszenie Ewangelii pokoju w trudnych czasach i zawsze otwartego na innych".

 

Bp Edward Kevin Daly urodził się 5 grudnia 1933 w miejscowości Belbeek w Irlandii Północnej. Święcenia kapłańskie przyjął 16 marca 1957. Pracował duszpastersko w różnych parafiach w swej ojczyźnie, ogarniętej wtedy konfliktem zbrojnym, którego głównymi podmiotami byli rządzący protestanci, zwolennicy pozostawania Ulsteru (czyli Irlandii Północnej) w ramach Wielkiej Brytanii, i katolicy, dyskryminowani społecznie i w większości opowiadający się za przyłączeniem tego obszaru do Republiki Irlandii.

 

Jako proboszcz katedry w Derry (według oficjalnego nazewnictwa brytyjskiego - Londonderry) był świadkiem tzw. Krwawej Niedzieli (ang. Bloody Sunday, irl. Domhnach na Fola) 30 stycznia 1972. W mieście doszło wówczas do krwawych zamieszek, gdy uczestników pokojowej manifestacji protestacyjnej zaatakowali stacjonujący w Ulsterze spadochroniarze brytyjscy, zabijając 13 osób (a 14. zmarł w kilka miesięcy później z odniesionych ran), w większości młodych, w tym 6 nieletnich. Ks. Daly starał się powstrzymać strzelających żołnierzy i pomagał ofiarom pogromu. Do historii przeszło zdjęcie, na którym z rozwianymi włosami pomaga nieść rannego manifestanta.

 

Później 31 stycznia 1974, gdy w pełni trwał w Irlandii Północnej, bł. Paweł VI mianował ówczesnego proboszcza katedry w Derry biskupem tej prastarej diecezji, utworzonej w 1158, a obecnie wchodzącej w skład prymasowskiej metropolii Armagh (sakrę nominat przyjął 31 marca tegoż roku). Na tym stanowisku szybko stał się postacią symboliczną, bardzo kochaną przez swych diecezjan, a jego nazwisko kojarzono już nierozerwalnie z Krwawą Niedzielą. Swój urząd sprawował do 26 października 1993, gdy w wieku niespełna 60 lat ustąpił ze względu na stan zdrowia. Zmarł 8 sierpnia br.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?