Papież Franciszek z Wawelu udał się do krakowskiej kurii

(fot. PAP / Darek Delmanowicz)

Papież Franciszek po oficjalnej ceremonii powitania na Wawelu i spotkaniach z prezydentem Andrzejem Dudą oraz polskimi biskupami, udał się do siedziby kurii w Domu Arcybiskupów Krakowskich. Wieczorem Franciszek ma pojawić się w oknie papieskim przy Franciszkańskiej 3.

 
Papież porusza się papamobile. Po drodze ze wzgórza wawelskiego do gmachu kurii przy ulicy Franciszkańskiej pozdrawiają go tłumy pielgrzymów.
 
Wieczorem papież ma pojawić się w oknie, tak jak wcześniej robił to Jan Paweł II za każdym razem, gdy odwiedzał Kraków. Tradycję podtrzymał też Benedykt XVI podczas wizyty w Krakowie w maju 2006 r. Okno znajduje się na pierwszym piętrze Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, nad głównym wejściem do pałacu.
 
Po raz pierwszy Jan Paweł II pokazał się w oknie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. i do późnych godzin nocnych prowadził dialog z rozśpiewaną, rozmodloną młodzieżą. Podobnie było podczas następnych pielgrzymek, kiedy odwiedzał Kraków. 15 czerwca 1999 r. wysłuchał przez okno koncertu "Osiem błogosławieństw" w wykonaniu polskich artystów. Podczas ostatniej pielgrzymki do Polski w sierpniu 2002 roku Jan Paweł II pojawił się w oknie papieskim trzykrotnie.
 
Pojawienie się Jana Pawła II w oknie na Franciszkańskiej 3 nie było planowanym punktem pierwszej wizyty papieża w Krakowie, lecz jego spontanicznym działaniem. W oknie nie było - jak obecnie - mikrofonu, papież z okna wołał do ludzi zgromadzonych na dole. Z czasem wieczorne spotkania przerodziły się w tradycję, Jan Paweł II wychodził do okna dwukrotnie i trzykrotnie, a dialog z wiernymi przeciągał się.
 
Tradycję zapoczątkowaną przez Jana Pawła II kontynuował papież Benedykt XVI, kiedy w czasie swojej pielgrzymki nocował 26 i 27 maja 2006 r. w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Pierwszy raz pokazał się wiernym zgromadzonym przed Kurią 26 maja, w pierwszym dniu swojej wizyty w Krakowie. Dzień później Benedykt XVI po raz drugi pokazał się w oknie papieskim.
 
Każdego roku w rocznice związane z Janem Pawłem II pod okno papieskie, w którym widnieje jego wizerunek, ozdobiony biało-żółtymi wiązankami kwiatów, przychodzą wierni; modlą się i palą znicze.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook