Azerbejdżan i Gruzja: znamy program wizyty papieża

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Program wizyty papieża w Gruzji i Azerbejdżanie opublikowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

W Gruzji w dniach 30 września - 2 października Franciszek odwiedzi Tbilisi i Mcchetę. Przed powrotem do Rzymu na kilka godzin poleci do stolicy Azerbejdżanu, Baku.

 

W piątek 30 września papież przyleci na międzynarodowe lotnisko w Tbilisi o godz. 15.00 czasu lokalnego (13.00 w Polsce). Po ceremonii powitania złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi w Pałacu Prezydenckim, na którego dziedzińcu przemówi do przedstawicieli władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego.

 

Następnie spotka się z prawosławnym katolikosem-patriarchą całej Gruzji Eliaszem II w jego pałacu. Dzień zakończy wizyta w kościele katolickim obrządku chaldejskiego pw. św. Szymona i spotkanie ze wspólnotą asyryjsko-chaldejską.

 

W sobotę 1 października papież odprawi Mszę św. na stadionie im. Micheila Meschiego. W kościele pw. Matki Bożej Wniebowziętej spotka się z kapłanami, zakonnicami i zakonnikami, zaś przed ośrodkiem charytatywnym oo. kamilianów - z podopiecznymi kościelnych dzieł charytatywnych. Dzień zakończy wizyta w patriarszej katedrze Sweti Cchoweli w Mccheie.

 

W niedzielę 2 października po pożegnaniu na lotnisku w Tbilisi, Franciszek odleci do Baku. O 9.30 (7.30 w Polsce) zaplanowano ceremonię powitania na międzynarodowym lotnisku im. Hejdara Alijewa. W kościele pw. Maryi Niepokalanej w ośrodku salezjańskim papież odprawi Mszę św., po czym zje obiad z salezjanami.

 

Po południu odbędzie oficjalna ceremonia powitania przed pałacem prezydenckim i kurtuazyjna wizyta u prezydenta, a następnie spotkanie z władzami w Centrum Hejdara Alijewa. Franciszek odbędzie też prywatne spotkanie z przywódcą muzułmanów Kaukazu w meczecie Hejdara Alijewa. Spotka się również z prawosławnym biskupem Baku i przewodniczącym miejscowej wspólnoty żydowskiej. Po ceremonii pożegnania na lotnisku, o 19.15 (17.15 w Polsce) papież odleci do Rzymu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?