Mocne słowa papieża Franciszka ws. kary śmierci

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.depn.pl)

W dzisiejszych czasach, kara śmierci jest nie do przyjęcia, niezależnie od tego jak poważna byłaby zbrodnia osoby skazanej - powiedział papież w wideoprzesłaniu na odbywający się w Oslo VI Światowy Kongres Przeciw Karze Śmierci.


Franciszek zauważył, że w świecie rośnie sprzeciw wobec kary śmierci, nawet jako uprawnionej obrony społecznej.

 

- Rzeczywiście, w dzisiejszych czasach, kara śmierci jest nie do przyjęcia, niezależnie od tego jak poważna byłaby zbrodnia osoby skazanej. Jest ona zniewagą wobec nienaruszalności życia i godności osoby ludzkiej. Jest ona również sprzeczna z Bożym planem wobec poszczególnych osób i społeczeństwa, oraz Jego miłosierną sprawiedliwością. Nie jest też ona zgodna z wszelkimi słusznymi celami kary. Nie oddaje ona sprawiedliwości ofiarom, lecz w istocie sprzyja zemście. Przykazanie "nie zabijaj" ma wartość absolutną i dotyczy zarówno niewinnych jak i winnych - powiedział Ojciec Święty.

 

W kontekście Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia papież wezwał do krzewienia na całym świecie coraz bardziej rozwiniętych form szacunku dla życia i godności każdej osoby, przypominając, że dane przez Boga prawo do życia należy również do przestępcy.

 

Franciszek wezwał też do poprawy warunków, w jakich żyją więźniowie, aby w pełni szanowano ich godność. Przypomniał, że podstawowym celem kary jest resocjalizacja sprawcy przestępstwa, gdyż także osoba odbywająca karę potrzebuje nadziei. - Kara zamknięta sama w sobie, bez miejsca na nadzieję jest formą tortury, a nie karą - stwierdził papież. Ojciec Święty wyraził nadzieję, że obradujący w Oslo VI Światowy Kongres Przeciw Karze Śmierci będzie nowym impulsem do działań na rzecz zniesienia kary śmierci.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.3

Liczba głosów:

162

 

 

Komentarze użytkowników (27)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

milosz.lipski 09:47:10 | 2016-06-27
Od kary smierci do zmiany pieluch :) abraham pokazałeś swoje prawdziwe oblicze:) 

Oceń 4 26 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

milosz.lipski 12:31:46 | 2016-06-23
"Bóg morerstwem się brzydzi czemu dał wyraz w przykazaniu nie zabijaj"
Ale Ty się nie brzydzisz jak rozumiem bo jesteś za mordowaniem ludzi, bo nie wiem czy wiesz ale kara śmierci to też morderstwo.
" a wy oświeceni przeciwnicy kary śmierci chcecie morderców afirmować, stawiać im pomniki."
A kto tak powiedział?!?! Zacytuj :)
Zabójców zamyka się w więzieniu i daje się szanse poprawy.

Oceń 3 26 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

abraham 10:35:15 | 2016-06-23
Padł zarzut że zwolennicy kary śmierci stawiają się na równi z Bogiem.

Otóż jest dokładnie odwrotnie - to przeciwnicy chcą być jak Bóg, chcą zmieniać jego prawa, wykrzywiać słowa Pisma Św.

Bóg w Starym i Nowym Testamencie wypowiedział się jasno i klarownie, nigdzie nie ma potępienia kary śmierci, przeciwnie - Jezus powiada - kto by rzekł bratu - bezbożniku podlega karze piekła ognistego, jakiej zatem karze podlega seryjny morderca?

Przeciwnicy kary śmierci są zatem obrońcami morderców i wszelkiej maści złoczyńców, chcą być jak Bóg, zmieniać jego prawa, sami ustalać co jest dobre a co złe. Bóg morerstwem się brzydzi czemu dał wyraz w przykazaniu nie zabijaj a wy oświeceni przeciwnicy kary śmierci chcecie morderców afirmować, stawiać im pomniki.

Oceń 31 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

abraham 10:07:00 | 2016-06-23
Dyskusja z przeciwnikami kary śmierci jest stratą czasu. Napisze ci taki nie zabijaj i zadowolony. Ręce opadają.

Odsyłam do źródeł. W ST jest kilka słów na określenie zabicia człowieka.
Zabójstwo[zbrodnia] - rāşah
Zabicie na wojnie - harag
Egzekucja[kara śmierci] - hemit
Bóg w ST mówi - Nie zabijaj! nie mówi Nie zabijajcie! W przekładzie na język polski bardziej adekwatnym jest stwierdzenie - Nie morduj! Nie przelewaj samowolnie niewinnej krwi, chodzi o niesprawiedliwe odebranie życia drugiemu człowiekowi. Tyle źródła. To kończy dyskusję.

Oceń 36 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

milosz.lipski 09:06:10 | 2016-06-23
Mogę się zgodzić że sprawiedliwośc należy do jak to nazywasz "pożądku wyższego". Ale człowiek nie ma prawa tej sprawiedliwości egzekwować, stawiać się na miejscu Boga! Po za tym odbieramy drugiemu człowiekowi szanse na nawrócenie. Więc tak, owszem sprawiedliwość należy do wartości "wyższych" ale nie mam ją wymierzać.
Na koniec "5. Nie zabijaj" - co kończy dyskusję.

Oceń 1 24 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

milosz.lipski 09:00:57 | 2016-06-23
A potem Bóg dał 10 przykazań i jest w nich prosty zwrot: "Nie zabijaj" - tyle w temacie dywagacji mądrych i oświeconych ludzi typu @araham.

Oceń 1 30 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 19:54:47 | 2016-06-22
W istocie nie o samą karę śmierci tu chodzi lecz o poziom argumentacji płynący bądź co bądź ze szczebla pontyfikalnego.
Praktycznie zero odniesienia do transcendencji, nie licząc niekończącego się refrenu o godności i miłosierdziu.W istocie można to skwitować jednym określeniem -  ŚWIECKA RELIGIA HUMANITARYZMU. 

Oceń 25 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

abraham 09:13:22 | 2016-06-22
Reasumując - kara śmierci jest karą sprawiedliwą i przywraca równowagę we wszechświecie. Życie ludzkie nie jest najwyższą wartością, są wartości wyższe np. wiara w Boga[Prawda] czy sprawiedliwość. Jeśli życie ludzkie jest najwyższą wartością to Jezus Chrystus powinien być pierwszym potępionym -
Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. J 10, 17-18
a zaraz za Nim wszyscy męczennicy oddający życie za wiarę w Boga.

Według logiki współczesnej każdy z nich[ z Jezusem na czele] powinien uciekać od miecza jak najdalej i chować się gdzieś po jaskiniach żeby chronić to co najcenniejsze. Widać tu niespójność.
Zbłądzenie współczesne polega na redukcji człowieka do doczesności z pominięciem zmartwychwstania i życia wiecznego. Ważny staje się za to rozwój duchowy, braterstwo i tego typu brednie. Chrześcijaństwem to nie jest.
Jest pewnien porządek - doczesny i nadprzyrodzony, który jest porządkiem wyższym i nie podlego prawom doczesności. Sprawiedliwość należy do porządku wyższego.

Oceń 38 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

abraham 08:58:25 | 2016-06-22
Słowo Pisma przeciw karze śmierci

Powiedz im: Jakom żyw - mówi Wszechmocny Pan - nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, a raczej, by się bezbożny odwrócił od swojej drogi, a żył.
Ez 33,11

Nauczycielu, tę oto kobietę przyłapano na jawnym cudzołóstwie. A Mojżesz w zakonie kazał nam takie kamienować. Ty zaś co mówisz?
Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamieniem.
J 8, 4-7

Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego
1J 3,15

Oceń 29 -1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ames 08:52:24 | 2016-06-22
Zaraz zaraz...czy ja dobrze widzę po ocenach i komentarzach, że chrześcijanie (chyba) mają jakieś wątpliwości co do kary śmierci? Potępiali ją otwarcie Jan Paweł II, Benedykt XVI, a teraz Franciszek. Jak to mówił "nasz papież" to było cacy, a teraz już nie jest?
Jest przykazanie "Nie zabijaj", czy nie ma?

Oceń 1 21 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?