Papież do prymasa Węgier: trudne czasy komunizmu

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Z okazji 75-lecia Węgierskiego Instytutu Kościelnego, papież Franciszek wystosował list do kard. Petera Erdő.

 
Rzym to siedziba licznych uniwersytetów papieskich i innych katolickich instytucji naukowych, zatem wiele narodów stara się, by ich studenci mieli tam gdzie mieszkać i mogli zgłębiać naukę Kościoła. Jeden z takich narodowych ośrodków w Wiecznym Mieście to Papieski Węgierski Instytut Kościelny, założony 75 lat temu, 16 lipca 1940 r., przez Piusa XII - czytamy w liście Franciszka do kard. Petera Erdő.
 
- Później, z powodu różnych trudności spowodowanych na Węgrzech przez reżim komunistyczny, znieważani byli i wystawieni na niebezpieczeństwo nie tylko duszpasterze i wierni Kościoła katolickiego w tym szlachetnym kraju, ale też ten instytut. Z tego względu prosił on wówczas Stolicę Apostolską o pomoc i ją otrzymał - tak z okazji 75-lecia Węgierskiego Instytutu Kościelnego pisze Papież do arcybiskupa Ostrzyhomia i Budapesztu. Przypomina, że również obecny prymas Węgier mieszkał tam podczas swoich rzymskich studiów. Ojciec Święty życzy, aby także w przyszłości instytucja ta wspierała jak najlepiej zarówno intelektualne i duchowe postępy wszystkich węgierskich księży i studentów w niej mieszkających, jak też ich głęboką więź z Kościołem katolickim i z Biskupem Rzymu.
 
Wspomniane w papieskim liście niebezpieczeństwa dla Instytutu wiązały się z tym, że znajduje się on w budynku Akademii Węgierskiej, która jako instytucja państwowa podlegała po wojnie komunistycznym władzom tego kraju. Nie tylko nie pozwalały one duchownym z Węgier wyjeżdżać na studia do Rzymu, tak że w instytucie mogli mieszkać tylko węgierscy księża z emigracji, ale zagrożone było samo jego istnienie. Dzięki opiece Stolicy Apostolskiej oraz interwencji władz włoskich mógł on jednak zachować niezależność. Później, po porozumieniu watykańsko-węgierskim z 1964 r., księża z Węgier mogli znowu studiować w Wiecznym Mieście. Jednym z nich był właśnie ks. Péter Erdő.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?