Papież Franciszek: Europa przeżywa inwazję arabską

(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)

Pytany o swą wizję przyszłości Europy i jej tożsamości, Ojciec Święty przyznał, że "można dziś mówić o inwazji arabskiej". To "fakt społeczny" - mówił papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami katolicyzmu społecznego we Francji.

 

Była to 30-osobowa delegacja "Poissons roses", ruchu politycznego o inspiracji chrześcijańskiej, działającego przy Partii Socjalistycznej, oraz "Esprit civique", skupiającego osoby o poglądach lewicowych i chrześcijańskich, działające w organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach.

 

Ojciec Święty przyjął ich 1 marca w Watykanie na prośbę kard. Philippe’a Barbarina z Lyonu. Relacje z trwającego półtorej godziny spotkania opublikowały m.in. tygodnik "La Vie" oraz dzienniki "Le Monde" i "Ouest-France".

 

- Ile inwazji Europa przeżyła w ciągu swych dziejów! Zawsze potrafiła zapanować nad sobą, iść naprzód, by stać się jakby bardziej poszerzoną dzięki wymianie międzykulturowej - zaznaczył papież.


Obecny na spotkaniu dyrektor "La Vie" Jean-Pierre Denis przestrzegł przed wyrwaniem słów o "inwazji arabskiej" z kontekstu. Wyjaśnił, że papież nie wzywał do "zderzenia cywilizacji", gdyż dla niego sposobem relacji z islamem jest dialog.


Franciszek wskazał, że Europa "musi podjąć wysiłek odzyskania swych kulturowych korzeni". Franciszek ubolewał, że trudno znaleźć dziś polityków na miarę Robert Schumana lub Konrada Adenauera, "tych wielkich założycieli Unii Europejskiej", którzy by się tego podjęli. - Myli się politykę z chwilowymi ustaleniami. Oczywiście, trzeba zasiadać do stołu negocjacji, ale tylko wtedy, gdy ma się świadomość, że trzeba coś stracić, by wygrali wszyscy - powiedział Ojciec Święty.


Przyznał, że tylko trzykrotnie był we Francji i nie zna tego kraju, ale uważa, że ma on "siłę przyciągania" i "powołanie humanistyczne".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.54

Liczba głosów:

24

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jagata113 11:46:51 | 2016-03-09
Jak widać kraj arabski wdziera się bardzo do Europy to co się dzieje nawet w naszym  Gdańsku to jakaś inwazja, ciągle na ulicach widać burki z Preply http://etranslator.com.pl/temat-gdy-korepetycje-sie-rozrastaja?pid=8365#pid8365

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 19:40:44 | 2016-03-03
"Przyznał, że tylko trzykrotnie był we Francji i nie zna tego kraju, ale uważa, że ma on "siłę przyciągania" i "powołanie humanistyczne"."
Cóż,kiedyś była to najstarsza córa Kościoła, dziś "nosicielka humanizmu"...z gilotyną w tle.
Prawdziwa Francja, ta katolicka i rojalistyczna umarła ponad 200 lat temu.

Oceń 28 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Golarz_Filip 19:11:14 | 2016-03-03
Chciałabym zacytować wypowiedź z dnia dzisisjeszego naszego byłego premiera http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1590504,Donald-Tusk-do-imigrantow-zarobkowych-nie-przyjezd... i zestawić tę wypowiedź z wypowiedzią Pani Merkel http://www.polishexpress.co.uk/kanclerz-angela-merkel-niemcow-imigranci-nasza-szansa/ Wynika z tego jasno, że Europa nie potrzebuje siły roboczej, tj. osób płacących podatki ale ciężaru socjalnego, ludzi, którzy nie chcą pracować ale siedzieć na zasiłkach i knuć jak zdestabilizować cywilizacje krajów, w których będą przebywać. Widać z tego, że realizowany jest celowy plan majacy wprowadzić Europę w stan wojny domowej. Politycy zmierzają do przekroczenia masy krytycznej kiedy społeczeństwo zacznie bronić się przed unicestwieniem swojej cywilizacji. Nie mogę pojąć czemu Papież Franciszek nie widzi, że Islam to nie religia ale bardzo agresywny polityczny system totalitarny bazujący na średniowiecznym prawie arabskim a teologicznie jest to jawny kult Szatana. Islam nie może nas niczym ubogacić chyba, że fantazyjnym arabskim okrucieństwem wobec kobiet i bliźnich oraz idącym za tym homoseksualizmem i pedofilią.

Oceń 28 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 15:47:25 | 2016-03-03
Przemyślana i z pełną świadomością wyrażona w wykładzie naukowym przez papieża Benedykta XVI opinia na temat islamu wywołała tak wielką i nieuzasadnioną burzę w świecie islamskim. A był to tylko cytat z książki. Tutaj wydaje się, jest to spontaniczna, pewno jak często, nie do końca przemyślana wypowiedź papieża Franciszka, którą, jak to często bywa trzeba od razu tłumaczyć. Jaka będzie reakcja świata islamu? Zobaczymy. Dla mnie jest pocieszające, iż papieżowi wyrawało się spontanicznie coś, co jest prawdą. Tak, bo znaczenie "inwazja" ma jednocznaczną, negatywną konotację. I to jest na szczęście (dla jednych) a na nieszczęście (dla innych) prawda. Inwazja islamu na Europę. W moim odczuciu, celowa, dobrze zaplanowana, ukryta, konsekwentna i podawana ogółowi, przez media jako coś dobrego, niegroźnego, co więcej, w imię miłości bliźniego, miłosierdzia, itp. Tak by się to dobrze sprzedawało i gładko poszło. A jak już będzie wystarczająco dużo, czyli inwazją się dokona, to wtedy... Dialog, zrozumienie, inkulturacja itp., sprawdzą się w praniu, i to może być bardzo kosztowne i bolące pranie, dla całej Europy. Obym się mylił. Papież wypowiedziął, niechcący zresztą, gorzką prawdę. 

Oceń 34 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chordad 14:42:00 | 2016-03-03
to niech się Pan Papież zdecyduje... 
wcześniej nakazywał, żeby każda parafia i zakon przyjęła "uchodźców", a teraz jęczy, że to inwazja arabska....

a może wreszcie przejrzał na oczy? raczej wątpię,
a jeśli nawet, to "nieco" za późno...

Oceń 26 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

janstopka 14:09:42 | 2016-03-03
Tacy wielcy ci politycy (Schuman, Adenauer) to chyba zaś nie byli, skoro nie przewidzieli, że stwór, którego podstawy stworzyli, kilka lat po nich przeflsncuje się o 180 stopni. To , że któryś z nich zostanie świętym, nie znaczy , że był "wielim założycielem" 

Oceń 17 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 12:46:34 | 2016-03-03
Do słów "inwazja arabska" dodajemy wyraz "piękna' i juz w ten sposób mamy własciwy kontekst,  "Piękna Inwazja Arabska". Żadne zderzenie cywilizacji, ot dialog który czasem wymaga fizycznego kontaktu...

Oceń 32 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

malisz18 11:56:17 | 2016-03-03
Inwazja "ludzi o wyglądzie arabskim" nie mylić z inwazją islamu na Europę, tego papież nie powiedział.

Oceń 8 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anakin 11:19:10 | 2016-03-03
Mozna od razu przestrzegać przed wyrywaniem zdań papieża z kontekstu?
Można.
A przy: "Kim jestem, żeby ich oceniać" nie można było?
Widać jak nie przestrzegano przed tym to nie można było.

Oceń 1 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook