Hawana: trwa rozmowa Franciszka z Cyrylem

(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)

Od godziny w salonie na lotnisku w Hawanie trwa rozmowa papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem. Obaj zwierzchnicy kościelni weszli na miejsce spotkania dwoma, położonymi naprzeciw siebie drzwiami i tu uściskali się serdecznie.

 

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zapytał Ojca Świętego o przebieg podróży a papież podkreślił braterski charakter stosunków między obu Kościołami.


Rozmowy, które toczą się po hiszpańsku i rosyjsku z następującymi po nich tłumaczeniami, potrwają ok. 2 godz. Przez pierwszy kwadrans od wejścia obu hierarchów w sali obecni byli dziennikarze, po czym rozmowy toczą się za zamkniętymi drzwiami. Obok rozmówców stoi duży krucyfiks.

 

W spotkaniu biorą udział - oprócz obu zwierzchników kościelnych - także kard. Kurt Koch i metropolita wołokołamski Hilarion, stojący na czele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Podczas wymiany darów na zakończenie spotkania dołączy do nich prezydent Castro i w jego obecności obaj rozmówcy podpiszą wspólną deklarację katolicko-prawosławną. Ma on dotyczyć takich zagadnień jak prześladowanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie, rodzina, sekularyzacja, miejsce chrześcijan w zeświecczonym społeczeństwie, sprawy młodzieży i ochrony życia. Potem patriarcha i papież wygłoszą przemówienia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych
Papież Franciszek 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook