Watykan: papież przyjął premiera Bułgarii

Ojciec Święty przyjął na audiencji premiera i ministra spraw zagranicznych Bułgarii, Marina Rajkowa oraz na oddzielnej audiencji przewodniczącego parlamentu Macedonii, Trajko Valjanoskiego.

 

Szef bułgarskiego rządu przekazał papieżowi kopię "Ewangelii Czerepiskiej", natomiast spotykając się z sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone - srebrną ikonę św. Jana Rilskiego, oraz książki o życiu tego świętego mnicha (876-946), którego grób znajduje się w rilskim monastyrze.

 

Okazją do przybycia do Rzymu obu przedstawicielstw jest przypadające dziś w kalendarzu prawosławnym liturgiczne święto św. Cyryla i Metodego, szczególnie czczonych w słowiańskich krajach tradycji prawosławnej.

 

Zwyczaj nawiedzania przez delegacje państw słowiańskich z Europy Środkowo-Wschodniej grobów obu Apostołów Słowiańszczyzny, znajdujących się w Wiecznym Mieście, sięga pontyfikatu Pawła VI. Jeszcze w okresie rządów komunistycznych w Bułgarii i ówczesnej Jugosławii regularnie do stolicy Włoch przybywali wysokiej rangi przedstawiciele obu tych państw, aby uczcić pamięć i postacie obu świętych braci. Po rozpadzie Jugosławii na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. i powstaniu niepodległych państw, m.in. Macedonii, to właśnie ona zaczęła wysyłać delegacje do Rzymu.

 

W połowie lat sześćdziesiątych gości z Bałkanów zaczął przyjmować Paweł VI, a po nim zwyczaj ten przejęli Jan Paweł II Benedykt XVI, a obecnie papież Franciszek.

 

Żyjący w IX wieku święci bracia z Sołunu (Salonik) Cyryl i Metody są czczeni w krajach słowiańskich, zwłaszcza o większości prawosławnej, na płaszczyźnie zarówno religijnej - jako twórcy liturgii starosłowiańskiej, jak i świeckiej - za zasługi w powstaniu literackiego języka starosłowiańskiego i za utworzenie pierwszego alfabetu słowiańskiego, tzw. głagolicy. Do ich dorobku nawiązuje także Kościół katolicki, widząc w nich pomost łączący chrześcijański Zachód i Wschód. W 1980 bł. Jan Paweł II ogłosił obu braci współpatronami Europy.

 

 

Więcej »

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook