Papież: różnice w doktrynie nie powinny nas zniechęcać

Radio Watykańskie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

- W naszym dialogu wciąż pozostają pewne różnice w doktrynie i praktyce. Ale to nie powinno nas zniechęcać - powiedział Franciszek przyjmując delegację chrześcijan z Finlandii. 

 

Od niemal 30 lat przybywają do Rzymu przedstawiciele Kościoła luterańskiego, prawosławnego i katolickiego tego kraju, aby w Wiecznym Mieście oddać hołd św. Henrykowi, patronowi Finlandii.
 
Franciszek zaznaczył, że ta tradycyjna już ekumeniczna pielgrzymka jest wymownym znakiem, iż fińscy chrześcijanie odkryli co ich łączy, a także iż pragną wspólnie dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie, który jest fundamentem jedności. 
 
Mówiąc o dialogu katolicko-luterańskim papież podkreślił znaczenie wspólnego dokumentu o usprawiedliwieniu w życiu Kościoła, stwarzającym podstawy do prac nad wspólnym rozumieniem, na poziomie sakramentalnym Kościoła, Eucharystii i Posługi. Zaznaczył, że ważne kroki podjęte wspólnie budują solidne podstawy jedności życia w wierze i w duchowości, a relacje są coraz bardziej przeniknięte duchem spokojnej dyskusji i braterskiego dzielenia się. 
 
- W naszym dialogu wciąż pozostają pewne różnice w doktrynie i praktyce. Ale to nie powinno nas zniechęcać, lecz pobudzać do kontynuowania razem drogi ku coraz większej jedności, także przezwyciężając stare koncepcje i niedomówienia. W świecie, często rozdartym przez konflikty i naznaczonym sekularyzmem i obojętnością, wszyscy razem jesteśmy wezwani, aby zaangażować się w wyznawanie Jezusa Chrystusa, stając się coraz bardziej wiarygodnymi świadkami jedności i budowniczymi pokoju i pojednania - powiedział Ojciec Święty. 
 
Na czele fińskiej delegacji stoją katolicki biskup Helsinek, Teemu Sippo, biskupka luterańska Irja Askola, która pozdrowiła dziś Papieża w imieniu chrześcijan Finladii oraz metropolita prawosławny Ambrosius. Jutro zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne w bazylice Santa Maria sopra Minerva, której będzie przewodniczył biskup Teemu Sippo i a homilię wygłosi metropolita Ambrosius. Natomiast biskupka Irija Askola wygłosi homilię podczas ekumenicznych nieszporów w kościele Sióstr Brygidek. Przewidziano także spotkanie fińskiej delegacji z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurtem Kochem.
 
Pochodzący z Anglii św. Henryk w roku 1153 przybył do Szwecji towarzysząc legatowi papieskiemu, Mikołajowi z Albano, późniejszemu papieżowi Hadrianowi IV. Został biskupem Uppsali, a następnie prowadził działalność misyjną w pogańskiej wówczas Finlandii. Zginął śmiercią męczeńską w 1156 roku.
 

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.29

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook