Kard. Koch o wizycie Papieża w synagodze

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

"Nie można być chrześcijaninem i antysemitą" - to przesłanie będzie dla Franciszka bardzo ważne podczas wizyty w rzymskiej synagodze.

 

Zapowiedziana na 17 stycznia wizyta papieża w rzymskiej synagodze sama w sobie będzie już przesłaniem - jest o tym przekonany kard. Kurt Koch, przewodniczący watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Zauważył on, że przesłanie to jest szczególnie ważne dzisiaj, kiedy w Europie pojawiają się nowe fale antysemityzmu.

 

Ojciec Święty uda się do rzymskiej synagogi w najbliższą niedzielę. Na łamach dziennika "L’Osservatore Romano" szwajcarski kardynał kurialny przypomniał o dobrych stosunkach Franciszka z Żydami i odniósł się do niedawnego dokumentu kierowanej przez siebie komisji.

 

W świecie katolickim wzbudził on wiele kontrowersji, ponieważ stwierdzając, że Kościół nie prowadzi instytucjonalnej misji wobec Żydów, zdaje się podważać najdawniejszą, apostolską Tradycję Kościoła.

 

Nie wspominając wprost o tych kontrowersjach, kard. Koch przypomniał jedynie, że dokument ten nie ma charakteru doktrynalnego, nie jest aktem nauczania Kościoła, lecz dokumentem teologicznym, zachęcającym do podjęcia refleksji nad niektórymi kwestiami.

 

Przewodniczący Komisji przyznał, że treść tego dokumentu konsultowano z przedstawicielami judaizmu i środowisko żydowskie przyjęło ją dość pozytywnie. Niektórzy rabini odpowiedzieli nawet deklaracjami na temat dialogu z chrześcijanami i pojawiły się zaproszenia do odnowienia go.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.23

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Anuszka A 00:19:40 | 2016-01-15
Ale za to można być Papieżem i antykatolikiem.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 08:51:05 | 2016-01-14
Antysemityzm to jest pozbawianie żydów łaski zbawienia którą dał najpierwej własnie temu narodowi wybranemu - Mesjasz, Syn Boga Żywego, Jezus Chrystus. Panowię tę zasłonę, o zerwanie której modlimy sie w modlitwie wielkopiątkowej - za wszelką cenę próbujecie podtrzymać, nie dopuscic do jej zerwania własnie.

Wiara w Chrystusa, który jest mesjaszem i innego nie będzie, jest konieczna do zbawienia -  czemu nie wspomniał o tym ten kardynał ? Purpura jego szat swiadczy o tym że za tę Prawdę powienien był gotów oddać życie. Tymczasem walka z antysemityzmem, która stała sie subsytutem głoszenia Zbawiciela - w swietle grudniowego dokumentu (acz niedoktrynalnego - noo czym innym jest złamać Prawdę, czym innym nad nią tylko dyskutować) - to jest walka oparta "o doswiadczenie Shoah", które (jak pisze o tym Lisicki ) wiąże własnie holokaust z nauczaniem Koscioła. Tak więc to ewangelie sa pradziwym źródłem antysemityzmu.  Gratuluję zatem kardynale  wiernosci Chrystusowi...

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anakin 08:15:01 | 2016-01-14
ale europejscy muzułamanie się tym przejmą. na pewno przestaną polowac na francuskich zydów i dewastowac kirkuty.

A komisja oczywiście nic nie rostrzygneła doktrynalnie. Ot tylko wyrwała parę kartek z Ewangelii i cały List św. Pawła do Hebrajczyków.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chrisss 01:32:57 | 2016-01-14
Tak to prawda, bo tylko semici mogą być antychrześcijańscy...

Oceń 3 1 odpowiedz

Papież Franciszek 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook