Meksyk: papież spotka się z ofiarami księży-pedofilów

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

W ramach planowanej na 12-17 lutego br., wizyty w Meksyku papież Franciszek spotka się z ofiarami wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży katolickich.

 

Spotkanie jest przygotowywane przez referat odpowiedzialny w Konferencji Biskupów Meksyku za kształcenie księży, poinformował katolicki portal ACI Prensa powołując się na arcybiskupa San Luis Potosí, Jesusa Carlosa Cabrero Romero. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy i gdzie to spotkanie się odbędzie.


Abp Cabrero powiedział, że papież zwróci się z osobistym przesłaniem do ofiar wykorzystywania seksualnego, a Kościołowi lokalnemu przekaże "zasady" odpowiedniego reagowania na te zdarzenia. W tym kontekście meksykański hierarcha przyznał, że Kościół w jego kraju zaniedbał odpowiedniej prewencji w kształceniu i prowadzeniu księży i to papież przypominał, że należy absolutnie zapobiegać przypadkom wykorzystywania seksualnego nieletnich m.in. poprzez szczególne wyczulenie w seminariach duchownych. Kościół musi reagować na przypadki pedofilii w swoich szeregach, gdyż one go bardzo osłabiają, stwierdził abp Cabrero.

 

W minionych latach Kościołem katolickim w Meksyku, który ma w dalszym ciągu stosunkowo dużo powołań do stanu duchownego, wstrząsnęły przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, przy czym dotychczas potwierdzone zostały oficjalnie tylko nieliczne z nich. Jednym z najbardziej znanych oskarżonych był założyciel Legionistów Chrystusa, o. Marcial Maciel Degollado (1920-2008), który przez wiele lat w domach zakonnych wykorzystywał seksualnie małoletnich i podobno jest ojcem kilkorga dzieci. Po przeprowadzeniu dokładnej kontroli, Watykan zadecydował w maju 2010 r. o dogłębnej reorganizacji zgromadzenia zakonnego.

 

Na prawie miesiąc przed wizytą papieża w Meksyku znane są już też szczegóły odwiedzin Ojca Świętego w bazylice Guadalupe 13 lutego. Papież będzie się tam modlił przed cudownym obrazem Matki Boskiej, nałoży na jej głowę złotą koronę, "składając w ten sposób w jej ręce Rok Święty Miłosierdzia", poinformowała w niedzielę Konferencja Biskupów Meksyku.

 

Na ogromny plac przed bazyliką w stolicy kraju, Mieście Meksyk, Franciszek przybędzie ok. godz. 17.00 po przejechaniu w papamobile 16-kilometrowego odcinka z nuncjatury. Tam będzie miało miejsce powitanie papieża z mieszkańcami metropolii. Następnie papież wejdzie do XVIII-wiecznej bazyliki, gdzie nałoży szaty liturgiczne, po czym przejdzie w procesji do położonej w sąsiedztwie nowej bazyliki z 1976 r. Tam będzie sprawował liturgię wraz z biskupami i wiernymi ze wszystkich diecezji meksykańskich.

 

Położone w Mieście Meksyk sanktuarium maryjne jest jednym z największych na świecie miejsc pielgrzymkowych. Przed kilkoma tygodniami, 12 grudnia, na święto Matki Bożej z Gaudalupe do położonej u stóp wzgórza Tepeyac bazyliki przybyło 5,5 mln pielgrzymów. Celem pielgrzymek jest znajdujący się w centrum świątyni wizerunek Matki Bożej z Guadalupe, który - jak mówi przekaz - pojawił się na płaszczu Indianina Juana Diego Cuauhtlatoatzina (1474-1548), jednego z pierwszych nawróconych Azteków. Na pamiątkę tego cudu miejscowy biskup postanowił wznieść świątynię. W 2002 r. papież Jan Paweł II ogłosił Juana Diego pierwszym w historii Kościoła świętym Indianinem. Dziewica z Guadalupe, nazywana w Meksyku "Guadalupana" lub "La Virgen", czczona jest przez Kościół katolicki jako "królowa Meksyku" oraz "cesarzowa i patronka" całego kontynentu amerykańskiego oraz Filipin.

 

Mimo trwającej już od lat w Meksyku przemocy związanej z działalnością karteli narkotykowych, z wizytą papieża nie będą związane szczególne środki ostrożności. Franciszek przykłada wielką wagę do tego, aby "być blisko ludzi", powiedział 5 stycznia kard. Alberto Suárez Inda, arcybiskup Morelii, który będzie jednym z gospodarzy papieskiej wizyty. Zwrócił jednocześnie uwagę, że po papieżu nie widać strachu, że czuje się całkowicie w rękach Boga, a wypadki mogą się przecież zdarzyć w każdym miejscu na świecie.

 

Morelia jest stolicą meksykańskiego stanu Michoacán, o którym co pewien czas jest głośno w związku z przemocą narkotykową. Tylko w ciągu trzech ostatnich miesięcy w walkach między kartelami La Familia Michoacana, Caballeros Templarios oraz Cártel de Jalisco Nueva Generación zamordowanych zostało sto osób.

 

Producenci tequili z położonej nieopodal Guadalajary przygotowują dla papieża "miłą niespodziankę", powiedział dla portalu internetowego "El Informador" dyrektor związku producentów Roberto Anaya Moreno. Przy tej okazji przypomniano, że podczas wizyty papieża przy żłobku na placu św. Piotra ktoś z młodych zawołał: "Ojcze Święty, czekamy na Ciebie w Meksyku!". Franciszek odpowiedział na to z uśmiechem: "Z tequilą czy bez?". Tę krótką wymianę zdań ktoś zarejestrował telefonem komórkowym i umieścił na You Tube.

 

Wizyta papieża w Meksyku będzie czwartą na kontynencie amerykańskim po Brazylii (2013), Ekwadorze, Paragwaju i Boliwii (2015) oraz Kubie i USA (2015). W ciągu sześciodniowej wizyty Franciszek odwiedzi sześć miast, w tym stolicę kraju, Miasto Meksyk i jej przedmieście Ecatepec oraz Tuxtlę Gutiérrez i San Cristóbal de Las Casas w położonym na południu stanie Chiapas, "stolicę karteli narkotykowych" Morelię oraz położone na północnej granicy Ciudad Juárez. Papieska wizyta przebiegać będzie pod hasłem "Misjonarz miłosierdzia i pokoju".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych
Papież Franciszek 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook