Papież zatwierdził nową diecezję na Ukrainie

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek udzielił 11 grudnia zgody na postanowienie Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w sprawie utworzenia w jego ramach eparchii (diecezji) kamieniecko-podolskiej z siedzibą w Chmielnickim.

 

Powstała ona z części archieparchii tarnopolsko-zborowskiej, będącej zarazem stolicą metropolii o tej samej nazwie i będzie wchodziła w skład tej ostatniej.


Zgodnie z wielowiekową praktyką Kościołów wschodnich, również tych katolickich, tzn. uznających nad sobą zwierzchność papieża, i potwierdzoną przez Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich, Synody Biskupie tych Kościołów mają prawo samodzielnie wybierać swych biskupów i tworzyć swe struktury organizacyjne, które jednak później musi zatwierdzić Biskup Rzymu. I właśnie w myśl tych zwyczajów i przepisów Synod Biskupów UKGK utworzył niedawno wspomnianą eparchię kamieniecko-podolską a obecnie decyzję te zatwierdził papież.

 

Do czasu powołania oddzielnego biskupa dla nowo powstałej jednostki kościelnej zwierzchnik UKGK arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk mianował jej administratorem metropolitę tarnopolsko-zborowskiego Wasyla Semeniuka.

 

Obradujący we wrześniu 2003 Synod Biskupów UKGK utworzył metropolie, skupiające po kilka eparchii. Metropolia tarnopolsko-zborowska powstała 22 grudnia 2011 i dotychczas w jej skład wchodziły archieparchia o tej samej nazwie i eparchia buczacka, a od dziś dochodzi do tego nowa jednostka.

 

Obecnie UKGK dzieli się na 3 metropolie i podlegających im 3 archieparchie i 6 eparchii oraz arcybiskupstwo większe kijowsko-halickie z 5 egzarchatami archieparchialnymi. Istnieje ponadto niezależna eparchia mukaczewska, podlegająca bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.

 

Na Ukrainie istnieje już od 22 września 1918 łacińska diecezja kamieniecko-podolska, dziedzicząca tradycje starszego biskupstwa o tej samej nazwie z XIV wieku, które później przechodziło różne koleje i odrodziło się w 1918. Po II wojnie światowej przez kilkadziesiąt lat diecezja ta była nieobsadzona i dopiero w styczniu 1991 roku Jan Paweł II mógł mianować dla niej nowego biskupa. Od 4 maja 2002 urząd ten pełni 66-letni bp Leonid M. Dubrawski OFM.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook