Papież Franciszek przyjął prezydenta Rosji

(fot. EPA/ALEXEY NIKOLSKY)

Papież Franciszek przyjął 10 czerwca w godzinach popołudniowych prezydenta Rosji Władimira Putina. Rozmowa prywatna obu mężów stanu rozpoczęła się ok. godz 18.15 i trwała prawie 50 minut - stwierdza oświadczenie dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardiego SI, ogłoszone po spotkaniu. Następnie obaj rozmówcy przedstawili sobie osoby towarzyszące i wymienili podarunki.

 

Prezydent Putin podarował Ojcu Świętemu wyhaftowany wizerunek moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela, otrzymał natomiast od gospodarza spotkania medalion włoskiego artysty Guido Veroiego, przedstawiający Anioła Pokoju z wezwaniem do budowania świata solidarności i pokoju, opartego na sprawiedliwości, oraz egzemplarz adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium".

"Jak można było przewidzieć, w kontekście sytuacji światowej, rozmowa była poświęcona głównie konfliktowi na Ukrainie i sytuacji na Bliskim Wschodzie" - stwierdza oświadczenie rzecznika watykańskiego. Wyjaśnił, że gdy chodzi o tę pierwszą sprawę, "Ojciec Święty stwierdził, iż należy zaangażować się w szczery i wielki wysiłek, aby realizować pokój oraz zgodzono się co do doniosłości przywrócenia klimatu dialogu i zobowiązania się wszystkich stron do przestrzegania układów z Mińska".
Zasadnicze znaczenie ma również "zaangażowanie na rzecz stawienia czoła poważnej sytuacji humanitarnej, zapewniając między innymi dostęp pracowników humanitarnych i przy wkładzie wszystkich stron, w celu stopniowego odprężenia w tym regionie".

Gdy natomiast chodzi o konflikty trwające obecnie na Bliskim Wschodzie, na terenie Syrii i Iraku, to "potwierdzono zasadniczo to, co już powiedziano, w sprawie pilnej potrzeby wytrwałego dążenia do pokoju z konkretnym zainteresowaniem wspólnoty międzynarodowej, zapewniając w międzyczasie warunki niezbędne do życia wszystkich grup społeczeństwa, łącznie z mniejszościami religijnymi, a zwłaszcza z chrześcijanami" - głosi oświadczenie dyrektora Biura Prasowego.

Na zakończenie stwierdza ono, że jednocześnie z audiencją dla prez. Putina odbyło się spotkanie sekretarza w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp. Paula Richarda Gallaghera z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Głównym przedmiotem rozmów były konflikt na Ukrainie i niepokojąca sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Spotkanie papieża z prezydentem Rosji - pierwotnie planowane na godz. 17 - rozpoczęło się z ponad godzinnym opóźnieniem, co, jak twierdzą komentatorzy i znawcy rzeczywistości rosyjskiej, jest normą dla obecnego gospodarza Kremla. W tym kontekście można przypomnieć, że na poprzednią audiencję w Watykanie - 25 listopada 2013 Putin spóźnił się 50 minut. Raz tylko zjawił się on punktualnie w Watykanie - na drugą audiencję u Jana Pawła II (5 listopada 2003), ale na pierwszą - 5 czerwca 2000 - przybył z 15-minutowym opóźnieniem.

Dotyczy to zresztą nie tylko odwiedzin papieży - na rozmowę z głową Korei Południowej w 2013 prezydent Rosji spóźnił się pół godziny, wywołując jawne niezadowolenie gospodarzy. Królowa brytyjska musiała na niego czekać 20 minut, a król Hiszpanii - dwa razy dłużej. Putin spóźniał się także do szkoły podstawowej i na treningi, a nawet na randki ze swoją przyszłą żoną.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?