Franciszek: Tacy właśnie powinni być sportowcy

(fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO)

Sportowcy winni być "cennymi wzorcami do naśladowania" a nie dążyć do celu "na skróty" za pomocą dopingu. Mówił o tym Franciszek do ok. 7 tysięcy młodych członków Włoskiej Federacji Tenisowej, których przyjął dziś na audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie.

 

Wyrażając radość z tak licznej obecności młodych tenisistów papież zaznaczył, że wielokrotnie mówił dotychczas o sporcie jako o doświadczeniu wychowawczym, dziś natomiast chce wspomnieć o sporcie jako o "ścieżce wychowawczej". Zwrócił uwagę, że istnieją trzy drogi - będące podstawowymi filarami dla dzieci, nastolatków i młodzieży: wychowanie - szkolne i rodzinne - oraz sport i praca. Gdy występują one razem, tworzą warunki do rozwijania życia pełnego i prawdziwego, "unikając w ten sposób tych uzależnień, które zatruwają i niszczą istnienie" - wyjaśnił Ojciec Święty.

Podkreślił, że Kościół interesuje się sportem, gdyż znajduje się on w sercu każdego człowieka oraz uznaje, że "działalność sportowa oddziałuje na formację osoby, na stosunki między ludźmi i na duchowość".

Zwracając się do włoskich tenisistów, papież zauważył, że mają oni do spełnienia pewną misję, to znaczy mogą być cennymi wzorami do naśladowania. Również kierownictwo, trenerzy i działacze sportowi są wezwani do dawania "dobrego świadectwa o wartościach ludzkich", do bycia "nauczycielami praktyki sportowej, aby zawsze była lojalna i jasna".

Nacisk na uzyskiwanie dobrych wyników nie powinien nigdy popychać do osiągania ich "na skróty", jak to się dzieje w przypadku dopingu - przestrzegł Franciszek. Wyraził przekonanie, że zwycięstwo, wywalczone w wyniku złamania zasad i oszukania przeciwnika, jest brzydkie i jałowe. Za św. Pawłem przypomniał młodym tenisistom, że zwycięzca może być tylko jeden. Jednocześnie zachęcił ich, aby angażowali się nie tylko w sport, jak to robią obecnie i z jak najlepszymi wynikami, ale również w życie, w poszukiwanie prawdziwego dobra, bez lęku, odważnie i z entuzjazmem.

- Czyńcie to razem z innymi i z Bogiem, dając z siebie to, co macie najlepszego, wykorzystując życie do tego, co naprawdę jest ważne i co trwa wiecznie - zaapelował papież. Zachęcił młodzież do oddawania swych "talentów w służbę spotkania z osobami, przyjaźni i włączania się".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook