Nie ma decyzji ws. herbu i zawołania Papieża

Radio Watykańskie
(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO)

Papież Franciszek rozpoczął dzisiejszy dzień Mszą koncelebrowaną z kardynałami w Domu św. Marty. Wygłosił przy tej okazji krótkie kazanie - ujawnił watykański rzecznik podczas spotkania z dziennikarzami. Nowy Papież spożywa też z kardynałami posiłki w miejscowej jadalni. Korzysta z tej okazji, by z nimi porozmawiać i jeszcze lepiej ich poznać.

 

Zdaniem ks. Lombardiego taki nieformalny sposób kontaktów należy do stylu nowego Papieża. Świadczyły o tym również dwa publiczne spotkania z kardynałami: wczorajsza Msza w Kaplicy Sykstyńskiej i dzisiejsza audiencja w Sali Klementyńskiej.

 

Ks. Lombardi poinformował również, że do Watykanu napływa w tych dniach wiele gratulacji. Ojciec Święty jest za nie bardzo wdzięczny. Szczególną radość sprawiło mu przesłanie od głównego rabina Rzymu, za które też osobiście podziękował. Watykański rzecznik zaznaczył przy tej okazji, że kard. Bergoglio miał bardzo dobre relacje ze wspólnotą żydowską w Argentynie.

 

Papież Franciszek nie podjął jeszcze decyzji w sprawie papieskiego herbu i zawołania. Nie zostali też przywróceni do urzędu szefowie dykasterii Kurii Rzymskiej, którzy ustąpili ze swych funkcji w chwili zakończenia poprzedniego pontyfikatu.

 

Jeśli Papież nie zadecyduje inaczej, jego ingres do bazyliki św. Jana na Lateranie, która jest katedrą diecezji rzymskiej, nastąpi dopiero po Wielkanocy. Z tego względu w tym roku Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek będzie miała miejsce wyjątkowo w bazylice św. Piotra.

 

Kolejne delegacje państwowe zapowiadają przyjazd do Rzymu na inaugurację pontyfikatu. Ks. Lombardi sprecyzował, że Stolica Apostolska nikogo z tej okazji nie zaprasza, a jedynie informuje wszystkie państwa o tym wydarzeniu. Wszystkie delegacje są mile widziane, również tych państw, które nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Watykanem - powiedział włoski jezuita.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Kasia 10:11:53 | 2013-03-18
Dziękuję za objaśnienie :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

[email protected] 13:01:31 | 2013-03-16
Katedrą biskupa Rzymu niemal odkąd istnieją biskupi Rzymu jest Bazylika św.Jana na Lateranie. Nie jak się często błędnie mniema bazylika św. Piotra na Watykanie. Tam katedrę ma sam św. Piotr;) Skoro zatem został wybrany biskup Rzymu, trzeba aby odbył się ingres do swojej katedry. Tak jak to się dzieje w każdym przypadku objęcia rządów na diecezją jakiegoś biskupa:)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kasia 11:16:07 | 2013-03-16
Co to jest ingres do bazyliki św. Jana na Lateranie?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ty7X5 23:04:03 | 2013-03-15
On jest apostołem - nie władcą. 
To dobrze...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?