Franciszek: nie trać czasu na czcze pytania

Radio Watykańskie

"Dziś Pan powtarza mnie, wam i wszystkim pasterzom: Pójdź za Mną!" - powiedział Franciszek podczas Mszy św. w Bazylice Watykańskiej z okazji uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła.

 

Zwracając się do 24 arcybiskupów-metropolitów, którzy otrzymali dzisiaj z rąk papieża paliusze powiedział: "Nie trać czasu na czcze pytania czy gadaninę; nie zatrzymuj się na sprawach drugorzędnych, ale spójrz na to co istotne i pójdź za Mną. Idź za mną pomimo trudności. Idź za Mną głosząc Ewangelię. Idź za Mną składając świadectwo życia odpowiadającego darowi łaski chrztu i święceń. Idź za Mną mówiąc o Mnie tym, pośród których żyjesz dzień po dniu, w trudzie pracy, dialogu i przyjaźni. Idź za Mną głosząc Ewangelię wszystkim, a zwłaszcza ostatnim, aby nikomu nie zabrakło Słowa życia, które wyzwala od wszelkiego lęku i daje ufność w wierność Boga".

Papież powitał delegację patriarchatu ekumenicznego Konstantynopola z metropolitą Pergamonu Janem (Ziziulasem) na czele. "Módlmy się do Pana, aby ta wizyta mogła umocnić nasze braterskie więzy na drodze ku tak bardzo upragnionej pełnej jedności między dwoma Kościołami siostrzanymi" - wezwał Franciszek.

Nawiązując do dzisiejszych czytań z Dziejów Apostolskich mówiących o uwolnieniu Piotra z więzienia Heroda papież zaznaczył: "Tak, Pan uwalnia nas z wszelkiego lęku i od wszelkich okowów, abyśmy mogli być naprawdę wolni".

Franciszek zwrócił uwagę na problem lęku i zabezpieczeń duszpasterskich. "Zastanawiam się - drodzy bracia biskupi - czy my się lękamy? Czego się lękamy? A jeśli się lękamy, to jakich schronień poszukujemy w naszym życiu duszpasterskim, żeby być bezpiecznymi? Czy może poszukujemy wsparcia tych, którzy mają władzę na tym świecie? Czy dajemy wprowadzić się w błąd przez pychę, starającą się o nagrody i uznanie, a tam wydaje się nam, że jesteśmy bezpieczni? W czym pokładamy nasze bezpieczeństwo?" - pytał Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że świadectwo apostoła Piotra przypomina nam, że naszym prawdziwym schronieniem jest ufność w Bogu. "Oddala ona wszelkie obawy i czyni nas wolnymi od wszelkiego zniewolenia i wszelkich pokus światowych. Dziś Biskup Rzymu i inni biskupi, a zwłaszcza metropolici, którzy otrzymali paliusz odczuwamy, że wyzwaniem jest dla nas przykład świętego Piotra, aby sprawdzić naszą ufność w Panu" - mówił Franciszek.

Papież wskazując na wierność jakiej doświadczył Piotr podkreślił, że "wierność Boga jest większa od naszych niewierności i silniejsza niż nasze zaparcia się". "Wierność, którą Bóg nieustannie umacnia także w nas pasterzach, wykraczając poza nasze zasługi, jest źródłem naszej ufności i naszego pokoju. Wierność Pana wobec nas rozpala w nas nieustannie pragnienie, by Jemu służyć i służyć braciom w miłości" - powiedział Franciszek.

Nawiązując do słów Jezusa skierowanych do Piotra: "Ty pójdź za Mną!" Franciszek zwrócił uwagę, że to doświadczenie Piotra stanowi także ważne przesłanie dla arcybiskupów. "Dziś Pan powtarza mnie, wam i wszystkim pasterzom: Pójdź za Mną! Nie trać czasu na czcze pytania czy gadaninę; nie zatrzymuj się na sprawach drugorzędnych, ale spójrz na to co istotne i pójdź za Mną. Idź za mną pomimo trudności. Idź za Mną głosząc Ewangelię. Idź za Mną składając świadectwo życia odpowiadającego darowi łaski chrztu i święceń. Idź za Mną mówiąc o Mnie tym, pośród których żyjesz dzień po dniu, w trudzie pracy, dialogu i przyjaźni. Idź za Mną głosząc Ewangelię wszystkim, a zwłaszcza ostatnim, aby nikomu nie zabrakło Słowa życia, które wyzwala od wszelkiego lęku i daje ufność w wierność Boga" - powiedział papież.

 

 

Więcej»

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

AGNES 22:17:41 | 2014-06-29
"Oddala ona wszelkie obawy i czyni nas wolnymi od wszelkiego zniewolenia i wszelkich pokus światowych. Dziś Biskup Rzymu i inni biskupi, a zwłaszcza metropolici, którzy otrzymali paliusz odczuwamy, że wyzwaniem jest dla nas przykład świętego Piotra, aby sprawdzić naszą ufność w Panu" - mówił Franciszek.

Tu nie ma nic do sprawdzania. Na tym etapie nie ma miejsca na takie eksperymenty. Kto nie ma ufności, nie powinien być w ogóle sługą Pana, nie tylko biskupem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Observator 16:16:15 | 2014-06-29
Czy zauważyliście, że papież Franciszek zmienił swój paliusz? Na moje oko założył paliusz identyczny, jaki noszą metropolici. Można więc odnieść wrażenie, że Franciszek wraca do tradycji Jana Pawła II i Jego poprzedników i rezygnuje z wyróżniającego go paliusza przyjętego przez Benedykta XVI.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

XsaweryRicci 11:22:09 | 2014-06-29
Nie wystarczy dawać świadectwo słowem i przykładem. Wtedy zamykamy się w naturaliźmie i nie ma w nas niczego nadprzyrodzonego. W taki sposób można prowadzić życie ukryte na wzór Chrystusa w Nazarecie czy Maryi po zmartwychwstaniu Syna. Ale żeby świadczyć publicznie o Bogu należy czynić cuda, aby z mocą świadczyć o Bogu, aby świadczyć, że Bóg jest, że nas kocha, że nas los nie jest Mu obojętny. Ale, aby tak świadczyć o Bogu musimy być silniejsi od szatana a nawet od całego piekła. Dlaczego? Otóż dlatego, że głosząc Boga i czyniąc cuda wcześniej czy później wejdziemy w jawny konflikt ze złem, które będzie chciało nas zniszczyć. Więc aby nie dać się złu pokonać należy być od niego silniejszym, mądrzejszym, inteligentniejszym. Wtedy dopiero przepowiadanie, o którym wspomina ojciec święty będzie miało moc przemieniać ludzkie serca poprzez współpracę z Duchem Świętym, tak jak to było podczas Zesłania kiedy nawróciło się 3 tysiące mężczyzn po kazaniu św. Piotra. Więc jeśli posługa słowa i przykładu ma nie być jałowa musimy dążyć do tego, aby mieć ducha silniejszego niż zło, aby zło nie złamało nas duchowo. Nie wystarczy być gotowym na męczeństwo, ale próby należy przeżyć po to, aby rozwijać się w nieskończoność, bo gdy pokonamy szatana i piekło to staną przed nami otworem bezkresne stany doskonałości Boga, stany, które będziemy mogli osiągnąć i stawać się coraz szczęśliwsi i bliscy Bogu. W końcu na tym polega życie duchowe.

Oceń 1 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook