Watykan: papież nie weźmie udziału w procesji

(fot. EPA/Fabio Frustaci)

Papież Franciszek wprowadził zmiany do programu wieczornych uroczystości Bożego Ciała w Rzymie. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi ogłosił w czwartek, że papież nie przejdzie w procesji i nie wsiądzie do otwartego samochodu.

 

Po rozpoczynającej się o godzinie 19 mszy przed bazyliką świętego Jana na Lateranie Franciszek nie przejdzie, tak jak to było w zeszłym roku, w tradycyjnej procesji ulicą Merulana do bazyliki Matki Bożej Większej, lecz uda się tam zwykłym samochodem i na miejscu udzieli błogosławieństwa.

 

Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że papież zrezygnował z przejścia długą ulicą, także ze względu na czekające go trudy sobotniej całodziennej, bogatej w uroczystości wizyty w Kalabrii na południu Włoch. Poza tym, dodał watykański rzecznik, Franciszek nie chce pokonać trasy procesji na via Merulana w otwartym, oświetlonym wysokim samochodzie.

 

Papieżowi chodzi o to, powiedział ks. Lombardi, by uniknąć skupienia uwagi na sobie, zamiast na Najświętszym Sakramencie.

 

Do takiego otwartego samochodu wsiadali podczas rzymskiej procesji w uroczystość Bożego Ciała Benedykt XVI i Jan Paweł II.

 

Niewiadomą pozostaje to, czy Franciszek, który podejdzie do bazyliki Matki Bożej Większej, wejdzie do środka i spotka się z koczującymi tam od kilku dni bezdomnymi rodzinami. Ludzie ci zajęli bazylikę w geście desperacji i chcą spotkać się z papieżem, by opowiedzieć mu o swym losie.

 

Rzecznik Watykanu pytany o to, czy Franciszek odpowie na ich apel, oświadczył, że nie wie, co papież zrobi, ale takie spotkanie uznał za mało prawdopodobne.

 

Ponadto ks. Lombardi podkreślił, że papież śledzi sprawę okupujących bazylikę, a żądanie kontaktu z nimi i przekazania im pomocy powierzył swemu jałmużnikowi arcybiskupowi Konradowi Krajewskiemu.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Quo vadis 15:14:50 | 2014-06-19
Papież likwiduje tradycyjne zwyczaje. Zaczęło się od butów, i mieszkania w hotelu, mycia nóg muzułmanom, itp. Teraz nie będzie szedł w procesji. Co dalej? 

Oceń 11 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~klara 15:06:07 | 2014-06-19
Papieżowi chodzi o to, powiedział ks. LoChrystusa.mbardi, by uniknąć skupienia uwagi na sobie, zamiast na Najświętszym Sakramencie


To i Mszy świętych nie powinien odprawiać osobiście. Rzecz jasna przez skromność, żeby nie odwracać uwagi od Najświetszej Ofiary

Oceń 20 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?