Papież kanonizuje sześcioro błogosławionych

Radio Watykańskie
(fot. EPA/CLAUDIO PERI )

Decyzję w sprawie nowych kanonizacji podjął Papież, spotykając się przed południem z kardynałami. Zwyczajny konsystorz publiczny odbył się w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Franciszek zadekretował, że 23 listopada 2014 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, zaliczy w poczet świętych sześcioro błogosławionych.

 

Czterech z nich to Włosi: bp Jan Antoni Farina, franciszkanin o. Ludwik z Casorii, oblat zakonu minimitów Mikołaj z Longobardi i tercjarz franciszkański Amato Ronconi. Natomiast pozostałych dwoje to Hindusi obrządku syromalabarskiego: o. Cyriak Eliasz Chavara i s. Eufrazja od Najświętszego Serca Jezusa Eluvathingal.

 

Na dzisiejszym konsystorzu zadecydowano też o awansowaniu do rangi kardynałów prezbiterów sześciu purpuratów mających stopień kardynałów diakonów.

 

Wśród nich jest dotychczasowy kardynał protodiakon Jean Louis Tauran, a ponadto kardynałowie Julian Herranz, Javier Lozano Barragan, Attilio Nicora, Georges Cottier i Francesco Marchisano. W związku z tym nowym protodiakonem został 81-letni kardynał Renato Raffaele Martino, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~M 08:11:08 | 2014-06-13
To bez sensu, że kard. Martino został protodiakonem. I tak nie będzie mógł ogłosić nazwiska nowego papieża - nie będzie miał wstępu w okolice Kaplicy Sykstyńskiej po elekcji, skoro nie jest elektorem.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook