"Nie bądźcie chrześcijanami - nietoperzami!"

Radio Watykańskie
(fot. CTV)

Są chrześcijanie, którzy boją się radości zmartwychwstania, jaką pragnie nam dać Jezus, a ich życie wydaje się pogrzebem, lecz zmartwychwstały Pan jest zawsze z nami - powiedział papież Franciszek podczas porannej Mszy św. Domu Świętej Marty.


Ojciec Święty odniósł się do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Łk 24,35-48) mówiącego o ukazaniu się uczniom zmartwychwstałego Chrystusa. Zauważył, że na słowa powitania "Pokój wam!" zareagowali nie radością, lecz lękiem i trwogą. Zdawało się im, że widzą ducha. Jezus stara się im uzmysłowić, że to, co widzą, jest rzeczywistością. Zachęca, by dotknęli Jego ciała, prosi, by dali mu jedzenie. Chce ich doprowadzić do "radości zmartwychwstania, radości Jego obecności wśród nich". Ale uczniowie - zauważył papież "z radości jeszcze nie wierzyli, nie mogli uwierzyć, bo bali się radości":

 

- Jest to jedna z chorób chrześcijan. Boimy się radości. Lepiej pomyśleć: «Tak, tak, Bóg istnieje, ale jest tam; Jezus zmartwychwstał, On jest tam". Trochę dystansu. Boimy się bliskości Jezusa, bo ona daje nam radość. Tak można wytłumaczyć dlaczego jest wielu chrześcijan pogrzebowych, których życie wydaje się nieustannym pogrzebem. Wolą smutek niż radość. Lepiej się poruszają nie w świetle radości, lecz w cieniu, jak te zwierzęta, które wychodzą jedynie na noc, ale nie na światło dnia, gdy nic nie widzą. Jak nietoperze. I z odrobiną humoru można powiedzieć, że są chrześcijanami-nietoperzami, wolącymi cienie od światła obecności Pana - powiedział papież.

 

Ojciec Święty podkreślił, że Pan Jezus ze swoim zmartwychwstaniem daje nam radość bycia chrześcijanami, radość kroczenia tuż za Nim, radość podążania drogą Błogosławieństw, radość bycia z Nim. Zauważył, że często kiedy doznajemy tej radości, jesteśmy wstrząśnięci lub ogarnięci lękiem, lub sądzimy, że widzimy ducha czy też myślimy, że Jezus jest sposobem działania, że jest daleko w Niebie. Tymczasem On jest wśród nas, z naszymi problemami, trudnościami, dobrymi dziełami. Stąd nasze życie powinno być zawsze dialogiem z Jezusem.

 

- Prośmy Pana, aby uczynił z nami to, co uczynił z uczniami obawiającymi się radości: aby otworzył nasze umysły: «Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma». Niech otworzy nasze umysły i pozwoli nam zrozumieć, że jest On rzeczywistością żyjącą, że ma On ciało, że jest z Nami i nam towarzyszy, że On zwyciężył. Prośmy Pana o łaskę, byśmy nie lękali się radości - zakończył swoją homilię papież Franciszek.

 

 

 

Więcej»

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (16)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

theONA 23:09:07 | 2014-04-26
Jazmig, nie martw się, kupiłam nowy całkiem fajny rower...Cały z GLINU. Powinno dać się go lekko wnosić i znosić. Postaram się o większą skromność, ale proszę po pierwsze o wybaczenie na wypadek pośpiechu, gdy gdzieś muszę dotrzeć szybko, a po drugie o wzgląd na brak kondycji...Mam nadzieję, że złapię kondycję i pewnego dnia opowiem Ci , że wyprzedziłam tramwaje, a nawet autobusy  :-) Ale daj mi czas, proszę :-)

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:30:53 | 2014-04-24
Jeżeli Chrystus raczy przyjść do mnie i mi się objawić, to mam nadzieję graniczącą z pewnością, że będę pełen radości i szczęścia.

Na razie, niestety, nie doznałem tej łaski, więc z czego mam się cieszyć? Cieszę o oczywiście z wielu innych rzeczy, jestem szczęśliwy, mam dobrą rodzinę i jest to powód do radości. Ale tego największego szczęścia - spotkania ze Zbawicielem nie doznałem.

Być może Franciszka spotkało to szczęście, ale to spotkało nielicznych żyjących ludzi, po wniebowstąpieniu.

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~piw 14:48:46 | 2014-04-24
A wezwania z Fatimy do nawrócenia i pokuty? Franciszek głosi hedonizm!

Oceń 3 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?