Afera wokół rozmów telefonicznych Franciszka

(fot. EPA/CLAUDIO PERI )

Z doniesień medialnych na temat treści prywatnych rozmów telefonicznych Ojca Świętego nie można wyciągać wniosków odnośnie do nauczania Kościoła - stwierdził rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.


Dokument ks. Lombardiego dotyczy doniesień, jakoby papież Franciszek w rozmowie telefonicznej ze swoją rodaczką, Jacqueliną Lisbona rozwiedzioną, żyjącą w nowym związku miał powiedzieć w Poniedziałek Wielkanocny, że chociaż jej proboszcz nie pozwala jej na przyjmowanie Komunii św. to jednak może ona spokojnie przyjmować Eucharystię.

 

Rzecznik Watykanu zauważa, że Ojciec Święty w ramach osobistych kontaktów duszpasterskich często korzysta z telefonu. Ponieważ nie jest to jednak działalność publiczna papieża, nie należy oczekiwać informacji czy też komentarzy na ten temat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Tak więc to, co na ten temat upowszechniono, wychodząc właśnie od relacji osobistych i następnie wyolbrzymiano w mediach, nie jest wiarygodne i jest źródłem nieporozumień oraz zamętu.

 

"Należy więc unikać wyciągania z tej sprawy konsekwencji dotyczących nauczania Kościoła" - czytamy w komunikacie opublikowanym po włosku, angielsku i hiszpańsku.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (98)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~próba 21:41:41 | 2014-04-25
Kolejny balon próbny. Co tydzień jest wypuszczany kolejny balon. I tak powoli lud się przyzwyczaja do traktowania cudzołóstwa jako czegoś normalnego. A jeśli tak - to niby dlaczego zabraniać cudzołożnym komunii?
To bardzo perfidna gra tych, którzy mają pełne usta miłosierdzia. To jest "miłosierdzie" zatrute. Utwierdzanie grzeszników w ich grzechu. I to wychodzi z Watykanu! Boże, to już naprawdę można zwątpić ...

Oceń 9 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zainteresowany 08:57:44 | 2014-04-25
Tak spytam: czy tylko papież ma prawo dać dyspensę na przyjmowanie Komunii świętej dla rozwiedzionych żyjących w drugich małżeństwach, czy zwykły ksiądz również? A może biskup?

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~onuhu 23:07:26 | 2014-04-24
zła to wieść,że papież takie brednie wypowiada w prywatnej rozmowie,może wypił za dużo wódki akurat tego dnia?

Oceń 6 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~adajoe 20:14:00 | 2014-04-24
Hej ortodoksi! A co Chrystus powiedział o unieważnieniu małżeństwa ?  I czy coś wspominał o jakie sumy chodzi w odpowiednim Trybunale Watykańskim ?

Oceń 1 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~affe 18:58:53 | 2014-04-24
Afery i sensacje to domena jezuitów deonowych i ich najemnych dziennikarzy. Ohyda

Oceń 10 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~myślenie jest wątpieniem... 18:06:58 | 2014-04-24
  Nie pojmuję jak rozwódka/-iedziony może być gorzej traktowana/-y od np. mordercy, gwałciciela, sadysty. Im nikt nie odmawia prawa do przyjmowania sakramentów. 
Wszak to na sądzie ostatecznym będzie każdy z nas z czynów swoich oceniony. "nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni". Jakoś tezy głoszone przez kler nie trzymają się dla mnie kupy.

Oceń 12 20 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 16:39:29 | 2014-04-24
Mam tylko nadzieję,że nie była to spowiedź telefoniczna.

Oceń 5 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 16:29:58 | 2014-04-24
Trudno oceniać dyspensę papieża. Widocznie udzielił tej kobiecie sakramentu miłosierdzia,inaczej nie da się przyjąć Eucharystii...

Oceń 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rozwodnik 16:19:22 | 2014-04-24
Zaraz napiszę do papieża, żeby mi też udzielił "dyspensy" i pozwolił na przyjmowanie Komunii świętej chociaż żyję w drugim małżeństwie po rozwodzie.
Nasi kapłani nie chcieli dać mi rozgrzeszenia, ale papież widocznie idzie z duchem czasów.

Oceń 7 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~danka 14:51:33 | 2014-04-24
Nie bardzo rozumiem kto jest głową Państwa Watykan.Mam nadzieję ,że Papież,pomijajac ten fakt to jako głowa Kościoła ma prawo mieć łączność z wiernymi jeśli uważa to za stosowne.To,ze pozwolił rozwiedzionej kobiecie przyjąc Eucharystię,nie jest dla mnie powodem do takiej zadymy.Ojciec Świety jak nikt ma prawo udzielać dyspensy i to uczynił.Szkoda mnie osobiście tego cudownego,normalnego Papieża,który jest przez wiernych Kościoła Katolickiego ceniony i lubiany.Za dużo urzędników ,którym nie odpowiada taka postawa.Papież powinien zrobić dalszy porządek w służbie Watykanu.

Oceń 12 12 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?