Papież o etyce w mediach publicznych

Radio Watykańskie

O docenianie poziomu etycznego przekazu i unikanie dezinformacji, zniesławienia i oszczerstwa zaapelował Ojciec Święty spotykając się dziś z kierownictwem i pracownikami włoskiego publicznego radia i telewizji, RAI. Obchodzą one 90-lecie rozpoczęcia emisji radiowych i 60-lecie - telewizyjnych. Papież zaznaczył, że jakość etyczna przekazu jest owocem wrażliwości sumień, szanujących zarówno osoby będące przedmiotem informacji jak i adresatami przesłania.


Ojciec Święty wyraził wdzięczność dla włoskiego nadawcy publicznego za współpracę w ukazywaniu papieskiego przesłania i wydarzeń Kościoła we Włoszech z instytucjami watykańskimi: radiem i ośrodkiem telewizyjnym.

Dotyczyło to zarówno wydarzeń zwyczajnych, jak i niezwykłych: II Soboru Watykańskiego, wyboru papieży, pogrzebu bł. Jana Pawła II czy wydarzeń Wielkiego Jubileuszu roku 2000. Włoska telewizja publiczna była też producentem filmów o charakterze religijnym, jak choćby "Franciszek" Lilianny Cavani czy "Dziejów Apostolskich" Roberto Rosselliniego, powstałego we współpracy z ks. Carlo Marią Martinim (jezuitą, późniejszym kardynałem, arcybiskupem Mediolanu). Papież dodał, że RAI w znacznej mierze przyczyniła się do procesu jednoczenia językowo-kulturowego Włoch.

 

Przypominając tę bogatą przeszłość Ojciec Święty wskazał na konieczność poszanowania tego bogatego dziedzictwa i własnej tożsamości. Zaznaczył, że misją dziennikarstwa jest nie tylko informowanie, lecz także formowanie, że jest to służba publiczna, to znaczy służba dobru wspólnemu. "Jest to służba prawdzie, dobru i pięknu" - podkreślił papież. Dodał, że tej odpowiedzialności ludzie pełniący służbę publiczną nie mogą się wyrzec z jakiegokolwiek powodu.

 

Papież wskazał, iż jakość etyczna przekazu jest w ostateczności owocem wrażliwości sumień, szanujących zarówno osoby będące przedmiotem informacji jak i adresatami przesłania. Każdy w swojej roli i posiadając swoją odpowiedzialność jest wezwany do czuwania, by doceniać poziom etyczny przekazu i unikać dezinformacji, zniesławienia i oszczerstwa, do zachowywania poziomu etycznego - zaznaczył Ojciec Święty.

 

Na zakończenie papież życzył kierownictwu i pracownikom włoskiego publicznego radia i telewizji, by zawsze umieli służyć rozwojowi ludzkiemu, kulturalnemu i obywatelskiemu społeczeństwa.

 

 

Więcej»

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wierny 16:49:16 | 2014-01-18
jezuici deonowi zaś tworzą medialny pontyfikat i kościół, szerzą sensacje na temat wiary i kościoła, są ********ami wobec KEP i biskupów, powielają opinie o KK laickich mediów a ponadto stosują cenzurę dla sibie a brak moderacji w komentarzach haniebnie diokładających innym duchownym, biskupom

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook