"Kiedy latają talerze i padają mocne słowa..."

Podczas spotkania z rodzinami świata w sobotę papież Franciszek powiedział, że kiedy “latają talerze" i "padają mocne słowa", trzeba zawsze pamiętać o tym, by umieć przeprosić, podziękować i poprosić o przebaczenie. Do Watykanu przybyło ponad 100 tysięcy osób.

 

Zwracając się do uczestników pielgrzymki rodzin, zorganizowanej z okazji Roku Wiary, Franciszek mówił: "trzeba umieć przebaczać sobie każdego dnia". "W rodzinie pokój zawiera się codziennie" - przypomniał.

 

Mówił też o znaczeniu sakramentów, podkreślając, że nie służą one temu, by "udekorować życie".

 

"Sakrament małżeństwa nie jest po prostu piękną ceremonią, łaska małżeństwa to nie jest śliczne święto. Chrześcijanie pobierają się, przyjmując sakrament, bo są świadomi jego potrzeby" - podkreślił papież. "Potrzebują go - dodał - by być zjednoczeni i wypełnić misję jako rodzice".

 

Franciszek zwrócił też uwagę na znaczenie “pięknych momentów" życia rodzinnego. Wymienił wśród nich odpoczynek, wspólny obiad, wyjście do parku, wycieczkę za miasto, wizytę u dziadków lub u chorego.

 

Apelował o sprzeciw wobec dominującej jego zdaniem obecnie “kultury prowizoryczności", która - jak dodał - "kroi nam życie na kawałki". Przestrzegł też: "Naród, który nie słucha dziadków, to naród, który umiera".

 

Papież przyszedł na plac Świętego Piotra, trzymając za ręce dzieci niosące kolorowe balony.

 

O swej rodzinie opowiedziało między innymi polsko-włoskie małżeństwo, Krzysztof i Maria.

 

Krótkie przemówienie wygłosili przed papieżem legendarni włoscy filmowcy - Paolo i Vittorio Taviani.

 

"Uważamy, że Franciszek jest nadzieją dla całej naszej ludzkości, pogrążonej w bólu i cierpiącej" - podkreślił Vittorio Taviani.

 

W trakcie czuwania modlono się o pokój w Syrii.

 

O swych doświadczeniach opowiadał imigrant z Nigerii, który przypłynął łodzią na Lampedusę. Koło niego stała włoska rodzina, która pomaga przybywającym na tę wyspę uchodźcom.

 

W niedzielę przed południem papież odprawi w Watykanie mszę dla uczestników pielgrzymki rodzin.

 

 

 

Dowiedz się, co kryje się pod pojęciami: chrześcijanie z muzeum, ekologia ludzka, fundamentalista, herezja, hipokryci, kopernikańska rewolucja, letni chrześcijanie, mentalność egoistyczna, narzekanie, odważna modlitwa, ósmy sakrament, posłuszeństwo, radość poznania, świadectwo miłości, uwielbienie i pod wieloma innymi. Poznaj "Alfabet Franciszka".

 

Książka współtworzona przez użytkowników profilu Franciszek na Facebooku. Twarda oprawa, pięknie wydana, pierwsza książka z serii DEON.pl.

 

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: franciszek

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook