Papież do Żydów o ochronie praw mniejszości

"Połączmy nasze siły, aby krzewić kulturę spotkania, szacunku, wzajemnego zrozumienia i przebaczenia" - powiedział papież Franciszek przyjmując delegację Centrum Szymona Wiesenthala - międzynarodowej agencji żydowskiej, służącej ochronie praw człowieka i zachowaniu pamięci o Holokauście.

 

Witając przedstawicieli Centrum Szymona Wiesenthala Ojciec Święty zaznaczył, że te regularne spotkania są ze strony jego gości wyrazem szacunku i uznania dla Biskupów Rzymu. Odpowiada temu poważanie dla papieża za wkład w dzieło zwalczania wszelkich form rasizmu, nietolerancji i antysemityzmu, a także zachowanie pamięci o Holokauście oraz krzewienie wzajemnego zrozumienia przez formację i zaangażowanie społeczne.

Papież Franciszek przypomniał, że w minionych tygodniach wiele razy podkreślał potępienie Kościoła dla wszelkich form antysemityzmu. Dziś natomiast wskazał, że problem nietolerancji musi być zwalczany jako taki. "Tam, gdzie jakaś mniejszość jest prześladowana i marginalizowana z powodu swoich przekonań religijnych lub etnicznych, zagrożone jest dobro całego społeczeństwa i wszyscy musimy być zaangażowani. Myślę, ze szczególnym bólem o cierpieniach, marginalizacji i prawdziwym prześladowaniu, jakie wielu chrześcijan znosi w różnych krajach świata. Połączmy nasze siły, aby krzewić kulturę spotkania, szacunku, wzajemnego zrozumienia i przebaczenia" - stwierdził Ojciec Święty.

Papież zaznaczył, iż w budowaniu takiej kultury szczególną rolę odgrywa formacja, będąca nie tylko przekazem wiedzy, ale także świadectwa życia, zakładającego ustanowienie otwartej na prawdę wspólnoty życia, "przymierza" z młodymi pokoleniami. Trzeba im przekazać nie tylko wiedzę o historii dialogu żydowsko-katolickiego, ale przede wszystkim pragnienie spotkania i wzajemnego poznania, krzewiąc aktywne i odpowiedzialne zaangażowanie młodych. Szczególnie ważne jest wspólne zaangażowanie w służbie społeczeństwu i osobom najsłabszym. "Zachęcam was do dalszego przekazywania młodzieży wartości wspólnego wysiłku, aby odrzucić mury i budować mosty między naszymi kulturami i tradycjami wiary. Idźmy naprzód z ufnością, odwagą i nadzieją. Shalom!" - zakończył swoje przemówienie papież Franciszek.

Utworzone w 1977 r. Centrum Szymona Wiesenthala jest jedną z największych międzynarodowych żydowskich organizacji zajmującej się prawami człowieka oraz zachowywaniem pamięci o Holokauście poprzez wzmacnianie tolerancji w ramach działań edukacyjnych i społecznych.

Centrum zajmuje się ważnymi kwestiami współczesnymi, takimi jak rasizm, antysemityzm, terroryzm i ludobójstwo. Centrum Szymona Wiesenthala jest akredytowane zarówno przy ONZ, jak i UNESCO. Centrala Centrum Szymona Wiesenthala znajduje się w Los Angeles, a pozostałe siedziby są ulokowane w Nowym Jorku, Toronto, Miami, Jerozolimie, Paryżu i Buenos Aires.

Centrum posiada Archiwa, Bibliotekę i Muzeum Tolerancji ze zbiorami składającymi się z ponad 40 tysięcy pozycji. Centrum Szymona Wiesenthala regularnie publikuje raporty dotyczące misji Centrum, w tym terroryzmu, Środkowego Wschodu. Do Centrum należy 400 tys. rodzin żydowskich.

W 2003 r. nagrodę "Humanitarian Award" za "wieloletnie przyjazne więzi z narodem żydowskim" przyznawaną przez Centrum Simona Wiesenthala otrzymał Jan Paweł II.

 

 

 

Więcej»

 

 

 

Dowiedz się, co kryje się pod pojęciami: chrześcijanie z muzeum, ekologia ludzka, fundamentalista, herezja, hipokryci, kopernikańska rewolucja, letni chrześcijanie, mentalność egoistyczna, narzekanie, odważna modlitwa, ósmy sakrament, posłuszeństwo, radość poznania, świadectwo miłości, uwielbienie i pod wieloma innymi. Poznaj "Alfabet Franciszka".

 

Książka współtworzona przez użytkowników profilu Franciszek na Facebooku. Twarda oprawa, pięknie wydana, pierwsza książka z serii DEON.pl.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~sacdjo 23:29:25 | 2013-10-24
Ciekawe czy i kiedy Bergoglio zaprzestanie prześladowania katolików.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KJ 20:26:34 | 2013-10-24
Szalom. Na wieki wieków, Amen.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook