Jaka modlitwa w chwilach smutku?

(fot. shutterstock.com)

Musimy nauczyć się rozeznawać w sobie pocieszenie lub strapienie, ponieważ w wypadku jednego bądź drugiego postępujemy odmiennie. 

 

Jest rzeczą naturalną, że życiu duchowemu towarzyszą nie tylko chwile duchowego pocieszenia, ale i strapienia. Na chwile pocieszenia i strapienia Ignacy udziela nam następujących, praktycznych porad:

 

Będący w okresie pocieszenia niech myśli o tym, jak się zacho­wa w strapieniu, które potem przyjdzie, i niech już teraz nabiera nowych sił na tę [przyszłą] porę (ĆD 323).

 

I przeciwnie, ten, co jest w okresie strapienia, niech myśli, że wiele może z łaską wystarczającą do stawiania oporu wszyst­kim swoim nieprzyjaciołom, czerpiąc siły w Stwórcy i Panu swoim (ĆD 324).

 

Innymi słowy, należy przechowywać w pamięci pociesze­nia, by - gdy pojawi się strapienie - zmniejszyć prawdopodo­bieństwo pogrążenia się w zwątpieniu, zniechęceniu i zamę­cie. Będziesz wówczas pamiętać, że Bóg jest wierny i cię nie opuści. Gdy nie ma w tobie dobrych uczuć towarzyszących często pocieszeniu, postanów, że będziesz myśleć o pociesze­niach z przeszłości i przypominać je sobie, antycypując w ten sposób z nadzieją pocieszenie, które z pewnością znowu się pojawi, pod warunkiem, że się na nie otworzysz.

 

Pocieszenie to dar. I dlatego Ignacy tak nam radzi w swoich regułach rozeznawania poruszeń w duszy: "Będący w okresie pocieszenia, niech się stara upokorzyć" (ĆD 324). Łaska jest działaniem Boga, nie naszym. Nie możemy jej wymusić ani udawać, że ją posiadamy. I dlatego w chwilach pocieszenia dziękujemy Bogu za dar Jego obecności i otuchy.

 

*  *  *

 

Ćwiczenia Duchowe to nowy cykl przygotowany z myślą o tych, którzy chcieliby poznać, czym są Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego Loyoli i wiedzieć, jak stosować je w praktyce. Przez kolejne tygodnie krok po kroku pokażemy ich kolejne etapy oraz przedstawimy cenne techniki związane z modlitwą. W każdy piątek tylko na DEON.pl 

Wszystkie odcinki cyklu znajdziesz TUTAJ

 

*  *  *

 

Tekst pochodzi z książki "Ćwiczenia Duchowe" Kevina O'Briena SJ

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bratbartek 14:12:25 | 2017-01-04
Jaki był kolejny święty po Ignacym?i kolejny i kolejny?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bratbartek 14:00:59 | 2017-01-04
Mayji powiedziałem,że zna przymierze i odpowiedziała,że 8 kroków i skrupuły nie pomogą.Prosze o modlitwe.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook