Wszystkie drogi prowadzą do jedynego Boga

Joanna Pietrzak-Thébault/Przegląd Powszechny
Piątek, 6 listopada 2009, godz. 06:49
Prorok Mahomet uczy mnie kochać drugiego człowieka – jako muzułmanin świadczę więc przede wszystkim, że chrześcijanin jest moim bratem, a zatem powinienem szanować różnice, jakie są między nami – z Mustafą Cherifem, algierskim filozofem i teologiem, rozmawia Joanna Pietrzak-Thébault
więcej

Zdejmijmy opaskę, Bóg postawił nas obok siebie

Znak
Tomáš Halík / "Znak" czerwiec 2009
Środa, 4 listopada 2009, godz. 07:01
Kto, jeśli nie my, jest kompetentny do budowania mostów ponad przepaściami? Kto inny może być tłumaczem pośredniczącym między światami, które się wzajemnie nie rozumieją?
więcej

Mówmy prawdę - świadectwo Żyda i jezuity

Życie Duchowe
Adam Żak SJ
Środa, 28 października 2009, godz. 16:47
Dwa reprezentatywne świadectwa: Żyda i chrześcijanina. Ich autorzy - ze swojego punktu widzenia - przedstawiają relacje Żydów i chrześcijan na początku XX wieku. Dzięki tym dwóm głosom można zobaczyć drogę, jaką od tamtego czasu przebyliśmy we wzajemnych stosunkach, oraz czego nam jeszcze w nich brakuje.
więcej

Kościół katolicki a religie niechrześcijańskie

Życie Duchowe
Marek Blaza SJ / "Życie Duchowe"
Wtorek, 27 października 2009, godz. 07:33
Do Soboru Watykańskiego II oficjalne stanowisko Kościoła katolickiego wobec religii niechrześcijańskich było zasadniczo negatywne i raczej podejrzliwe. Religie te postrzegano bowiem jako fałszywe wierzenia, a ich wyznawców uważano za ludzi, którzy poprzez przyjęcie chrztu winni włączyć się do widzialnych struktur Kościoła katolickiego. Wyznawców tych religii dzielono wówczas na dwie odrębne kategorie: Żydów i pogan.
więcej

Rdzenne religie mieszkańców Afryki

James A. Wiseman OSB
Poniedziałek, 19 października 2009, godz. 07:00
Wszyscy Afrykanie wierzą w Boga. Biorą to za pewnik. Przekonanie to stanowi centrum religii afrykańskiej i dominuje nad wszystkimi innymi jej składnikami.
więcej

Bede Griffiths – chrześcijański mnich w aśramie

James A. Wiseman OSB
Wtorek, 13 października 2009, godz. 14:43
W odróżnieniu od Abhishiktanandy Bede Griffiths nigdy nie powątpiewał w swoją chrześcijańską tożsamość. Zarazem był jednym z najbardziej stanowczych zwolenników dialogu Kościoła z przedstawicielami innych religii, pionierem współczesnego dialogu międzyreligijnego.
więcej

Dlaczego ewangelizacja Azji poniosła porażkę?

James A. Wiseman OSB
Poniedziałek, 12 października 2009, godz. 10:43
Gdy brakuje uczciwego dialogu z miejscowymi tradycjami, chrześcijaństwo przestaje być widziane jako Dobra Nowina. Europejska teologia była swego czasu uznawana w Azji za narzędzie przemocy. W braku zainteresowania lokalnymi religiami dostrzegano przejaw pychy.
więcej

"Świat chasydów" – z Marcinem Wodzińskim rozmawia ks. Józef Augustyn SJ

ks. Józef Augustyn SJ / "Życie Duchowe"
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 14:12
Chasydyzm w całości wywodzi się z ziem polskich i nawet bywa nazywany chasydyzmem polskim. To część także polskiej kultury – powinniśmy ją znać i pielęgnować pamięć o niej. Bez tego do końca nie zrozumiemy naszej przeszłości.
więcej

Świat jerozolimskich Żydów

Bernard M. Alter OSB / "Życie Duchowe"
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 13:45
7 czerwca 1967 roku – po tak zwanej wojnie sześciodniowej – izraelskie oddziały wojskowe zdobyły Jerozolimę Wschodnią. Minister obrony Mosze Dayan wraz z ówczesnym naczelnym generałem sił wojskowych Icchakiem Rabinem oświadczyli uroczycie pod Ścianą Płaczu: „Jerozolima jest wolna. Dotychczas podzielona stolica Izraela jest zjednoczona. Powróciliśmy na nasze święte miejsca, aby się z nimi nigdy nie rozstać”.
więcej

Rekolekcje w Sze-Szan

ks. Marek Mularczyk / "Posłaniec"
Piątek, 4 września 2009, godz. 07:34
Jak się znalazłem w Szanghaju? Pewnego dnia wraz z grupą dwudziestu innych misjonarzy, na zaproszenie tamtejszego biskupa, udałem się do największego sanktuarium Maryjnego w Chinach, w Sze-Szan, na rekolekcje kapłańskie.
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook