Czym dla luteran jest Sakrament Ołtarza?

Posłaniec

Podczas, gdy katolicyzm i prawosławie są stosunkowo dość jednolite teologicznie, protestantyzm dzieli się teologicznie na kilka wyznań. Najbardziej teologicznie podzielony jest protestantyzm, jeśli chodzi o naukę o sakramentach: Sakrament Chrztu Świętego i Sakrament Ołtarza.

 

Jeśli chodzi o Sakrament Eucharystii najbardziej zbliżony do prawosławia i katolicyzmu jest luteranizm, pośrodku jest anglikanizm, kalwinizm i metodyzm, a na przeciwległym krańcu zwinglianizm z tzw. Kościołami ewangelikalnymi.
 

Luterańska nauka o Eucharystii


Na pytanie: Co to jest Sakrament Ołtarza?, ks. dr Marcin Luter w swoim Małym Katechizmie odpowiada: Jest to prawdziwe ciało i prawdziwa krew Pana naszego Jezusa Chrystusa, pod chlebem i winem nam chrześcijanom do spożywania i picia przez samego Chrystusa ustanowione." Luter ani na chwilę nie wątpił, że w tym Sakramencie jesteśmy uczestnikami prawdziwego ciała i krwi Chrystusa, że w nim realnie, substancjalnie i rzeczywiście obecny jest ukrzyżowany i zmartwychwstały Jezus Chrystus. Dla Lutra i dla jego współwyznawców “w", “z", “pod" postaciami chleba i wina jest obecny prawdziwie, realnie i substancjalnie Jezus Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały. On w Wieczerzy Świętej jest obecny nie tylko subiektywnie w wierze, ale także obiektywnie w chlebie i winie.


Oczywiście księgi wyznaniowe luteranizmu mocno podkreślają konieczność udzielania wszystkim Eucharystii pod dwiema postaciami, jak ją ustanowił Chrystus i nakazał: Pijcie z niego wszyscy.


Dogmatyka luterańska, zwłaszcza chrystologia naucza, że na podstawie nauki o Ubiquitas Corporis Christi - “wszechobecności ciała Chrystusowego", ciało Chrystusa jest wszechobecne, a więc także w chlebie i winie poświęconym Słowem Chrystusa, wypowiedzianym w Wieczerniku, które wypowiada z polecenia i w miejsce Chrystusa osoba ustanowiona przez Kościół przez modlitwę do Ducha Świętego i włożenie rąk biskupa.


Słowa konsekracji wzięte z Ewangelii i z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian wypowiada w czasie liturgii każdy ewangelicki biskup lub ksiądz: “Pan nasz Jezus Chrystus, tej nocy, której był wydany wziął chleb i podziękowawszy łamał i dawał uczniom Swoim, mówiąc: “Bierzcie, jedzcie, to jest † ciało Moje, które się za was wydaje. To czyńcie na pamiątkę Moją". Podobnie, gdy było po Wieczerzy, wziął i kielich, a podziękowawszy dał im, mówiąc: “Bierzcie i pijcie z niego wszyscy, ten kielich jest to nowe przymierze we † krwi Mojej, która się za was i za wielu wylewa na odpuszczenie grzechów. To czyńcie, ilekroć pić będziecie na pamiątkę Moją".


Kościół luterański uważa, że tak ustanowiony i podawany Sakrament Ciała i Krwi Pańskiej, w którym obecny jest prawdziwie Chrystus, jest udzielany zarówno wierzącym jak i niewierzącym, z tym że wierzącym ku zbawieniu, a niewierzącym ku potępieniu (por 1 Kor 11, 27-28). Luter naucza, że Sakrament ten służy ku zbawieniu tylko tym, którzy mają wiarę w te słowa Pana “za was się wydaje - za was się wylewa". Tylko ci dostępują odpuszczenia grzechów, a gdzie jest grzechów odpuszczenie, tam jest życie i zbawienie.

 

Czym jest dla luteran Eucharystia?


Ona odnawia wspólnotę z ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusem. Jest zapewnieniem życia wiecznego, daje odpuszczenie grzechów i zbawienie, ale też jest sakramentem, który odnawia wspólnotę pomiędzy braćmi i siostrami Jezusa Chrystusa (por. J 6,53-57). Eucharystia jest Wieczerzą jedności pomiędzy poszczególnymi wierzącymi i całym Kościołem. Dlatego nigdzie podział Kościoła nie jest tak boleśnie odczuwalny, jak właśnie podczas wspólnej Komunii Świętej. Dla luteran Sakrament ten daje przedsmak życia wiecznego, a (…) przeszłe i przyszłe wydarzenie zbawcze staje się dla nas teraźniejszością. Dlatego w luterańskiej liturgii eucharystycznej często wypowiadane są słowa jednej z 15 modlitw eucharystycznych: …Prosimy Cię: Poświęć nas sobie na własność, zachowaj w jednomyślności i braterstwie, w pokorze i cierpliwości. Buduj Kościół Swój, jedyny, święty, powszechny, zgromadź w nim wiernych ze wszystkich stron świata i ze wszystkich narodów, i daj nam oglądać jasność oblicza Twego na wieki, gdy powtórnie do nas przyjdziesz. Przemija, bowiem świat, ale trwa Królestwo Twoje na wieki. Dlatego prosimy: Przyjdź rychło, Panie! Podobna myśl wyrażona jest w jednej z modlitw po konsekracji chleba i wina (Anamneza): …Prosimy Cię, spraw, aby wszyscy, którzy przyjmują Jego ciało i krew stali się jednym ciałem w Chrystusie. Zgromadź Swój Kościół ze wszystkich stron świata i ze wszystkich narodów, abyśmy wraz ze wszystkimi wierzącymi mogli obchodzić wielką ucztę radości w Twoim Królestwie…

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.02

Liczba głosów:

44

 

 

Komentarze użytkowników (18)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~iza 11:59:59 | 2015-01-21
jaki ks. Luter i jaki sakrament eucharystii?? Przecież Luter szydziła z kapłaństwa ,porzucił kapłaństwo i ożenił się z zakonnicą .Jak świecki może dokonywać transsubstancjacji?? ...Czy protestanci wierzą w transubstancjację?? Ten artykuł jest manipulacja ,która ma zielonym katolikom pomóc wierzyć ,że Luterani i my to praktycznia ta sama religia 

Oceń 4 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AD 21:29:14 | 2013-12-21
Luteranie zachowali spowiedź, choć w innej formie, w Polsce posiadają takżę sukcesję apostolską, radzę trochę poczytać, a dopiero pisać

Oceń 2 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~### 01:06:10 | 2012-12-17
Protestanci nie spowiadaja sie, nie ma Sakramentu Pokuty. Wszyscy bioracy udzial we Mszy Sw. przystepuja do Komunii Sw.
Pewnie podobnie jest z luteranami, baptystami, anglikanami.

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Markurian 23:17:07 | 2012-12-16
Ekumenizm polega nie na zacieraniu roznic, lecz na stawaniu w prawdzie. Jak wiadomo, luteranie nie posiadaja sakramentu kaplanstwa z braku sukcesji apostolskiej. Ergo - nie moga miec sakramentu Eucharystii. To, ze indywidualnie wierza w obecnos Chrystusa w postaci chleba i wina, niczego nie moze zmienic. Autor artykulu miesza fakty i szkoda, ze portal deon puszcza takie gnioty.

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 09:01:44 | 2012-12-06
Czy prawdziwi katolicy ciskający gromy potępiają też to:

"Stąd ewangelicy w Polsce przyjmują Komunię Świętą na klęcząco, a po spożyciu jej w niektórych diecezjach żegnają się znakiem krzyża świętego, a obecni w kościele stojąco czczą realną obecność Chrystusa wśród nich."

Jak się to ma do różnych praktyk katolickich ?
Na Mszy w intencji Jana Pawła II, kiedy po Komunii ksiądz krzątał się i zanosił kielich do tabernakulum, biskup luterański stał, a katolicy siedzieli rozparci na krzesłach.

Oceń 4 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Co za promocja luteranizmu :-( 21:01:19 | 2012-12-05
Cytat: "Czym jest dla luteran Eucharystia? Ona (...), daje odpuszczenie grzechów (...)" czyli ide na przyjecie Pana, biore Go do mojego grzesznego ciala bez zadnej refleksji, pokuty, zadoscuczynienia? Gdzie slowa o "ktorym odpuscicie grzechy, sa im odpuszczone, ktorym zachowacie - zachowane"? Gdzie kaplanstwo? Gdzie komentarz porownujacy z wiara powszechna, katolicka? Czy Deon to jeszcze portal katolicki?

Oceń 2 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jozef 20:12:11 | 2012-12-05
Po pierwsze szkoda, ze nie  dodano zastrzeżenia, zeluteranie nie maja sakramentu po pierwsze dlatego, ze sakrament może sprawac kapłan, a luteranie nie maja swięceń kaplanskich (brak sukcesi apostolskiej) i to już na wstępie powoduje ze nie ma mowy o sakramencie tylko jakimś tam spotkaniu modlitwenym. Po drugie szkoda, ze pisząc ten aktrykul nie podano nauki KK na temat Najswietszej Ofiary, bo jak się czyta te nowotwór, to tak nie bardzo wiadomo o co chodzi, bo wiele myśli na temat Mszy Św. Jak ulał pasuje do naszego rozumienia Mszy. Po trzecie wreszcie bardzo proszę autora o nieużywane pojęć Msza, Ofiara, konserwacja w odniesieniu do protestanckiego nabożeństwa, bo to może sugerować ,ze te pojęcia i u luteranie jak i katolików znaczą to samo i to samo wyrażają, atest dokładnie na odwrót. 

Oceń 2 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wstrząśniętyAleNieZmieszany 00:07:22 | 2012-10-04
Za przeproszeniem.. Po co mi wiedzieć co sobie poustalali.. heretycy?! Promocja? Zamierzona czy pożyteczna głupota?

Oceń 2 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~aur 11:22:26 | 2012-06-09
 A może dla tego że artykuł był juz przy okazji świeta "Bozego Ciała" i znaczeniu Eucharystii w innym czasie a teraz wygrzebany , bo jakby nie było tematy sie powtarzaja, rok liturgiczny jest cyklem i za jakis czas znów może byc ten sam artukuł. Chyba że komentarze będa wykasowywane, to wtedy bedzie wrazenie nowości.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ja 13:12:23 | 2012-01-20
 jak to się stało, że artykuł jest z dzisiaj a komentarze sprzed półtora roku?

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook