Czym dla luteran jest Sakrament Ołtarza?

Posłaniec

Zbożna cześć, jaką luteranie darzą Eucharystię, nie pozwala im jednak na adorację i procesje eucharystyczne (nie ma specjalnego Święta Ciała i Krwi Pańskiej, oprócz Wielkiego Czwartku), gdyż Chrystus i apostołowie jedno tylko nakazali czynić z Eucharystią: “Bierzcie i jedzcie - Bierzcie i pijcie". Tak uzasadniał Marcin Luter odrzucenie adoracji Sakramentu Ołtarza zarówno w tabernakulum, jak i w procesji eucharystycznej. On jest adorowany tylko aż do jego przyjęcia.


Stąd ewangelicy w Polsce przyjmują Komunię Świętą na klęcząco, a po spożyciu jej w niektórych diecezjach żegnają się znakiem krzyża świętego, a obecni w kościele stojąco czczą realną obecność Chrystusa wśród nich. Luteranie w Ameryce i w różnych regionach świata odchodząc od ołtarza po przyjęciu Komunii Świętej czynią niski ukłon. Są to znaki, którymi pragną uczcić obecnego w Sakramencie Jezusa Chrystusa.


W Konfesji Augsburskiej jest bowiem napisane: Kościoły nasze uczą o Wieczerzy Pańskiej, że ciało i krew Chrystusa są prawdziwie obecne i rozdzielane spożywającym w Wieczerzy Pańskiej; inaczej nauczających odrzucają." Dopuszczeniem do Eucharystii jest konfirmacja i konwersja (przyjęcie do wspólnoty Kościoła), choć teologicznie jest nim niewątpliwie Chrzest święty.

 

Liturgia Eucharystii


Ponieważ Nowy Testament naucza, że Sakrament Ołtarza ma być sprawowany tak długo, aż Chrystus ponownie przyjdzie (1 Kor 11, 26), dlatego od samego początku był przez Kościół Chrystusa sprawowany w Dzień Pański w czasie zgromadzenia Ludu Bożego. Stanowi on centrum nabożeństwa, jeden z dwu wierzchołków (Słowo Boże - kazanie i Eucharystia) chrześcijańskiego nabożeństwa zwanego od wielu wieków missa - “msza", która jest “posłaniem".


Ks. dr Marcin Luter napisał 3 książeczki na temat nabożeństwa, którego szczytem jest sprawowanie Eucharystii. Podjął w nich reformę mszy - nabożeństwa głównego z Sakramentem Ołtarza. Wyznaczył też w nich granice, jak daleko może pójść reforma z jednej strony, oraz jak daleko z drugiej strony można i należy pozostać przy dotychczasowej tradycji katolickiej.


Odrzucona na pewno została msza jako powtórzenie w sposób bezkrwawy krwawej ofiary Golgoty, jaką kapłan codziennie dokonuje na żywych i umarłych. Natomiast niewiele zmienił Luter ze starożytnego porządku chrześcijańskiego nabożeństwa (mszy), bo ani samego porządku, ani ołtarzy, ani świec, ani szat liturgicznych, lecz jego teologię, więc wszystko, co zalatuje ofiarą (1523), co jest powtórzeniem w sposób niekrwawy krwawej ofiary Golgoty. Owszem, nabożeństwo luterańskie też jest ofiarą, ale nie powtórzeniem ofiary Golgoty, lecz ofiarą dziękczynienia [Eucharystią] Bogu za ofiarowanie nam zbawienia w Jezusie Chrystusie. Kierunek tej ofiary jest więc inny: nie człowiek ofiaruje Jezusa Bogu Ojcu, lecz Bóg Ojciec ofiaruje Swego Syna grzesznemu człowiekowi dla jego zbawienia.


Z tych też względów luteranizm nie kwestionując samej modlitwy za umarłych, stanowczo odrzuca jednak mszę za umarłych. Tak więc w Kościele luterańskim msza może być odprawiana nawet przy trumnie, ale tylko dla żywych.
 

 

  1 2
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.02

Liczba głosów:

44

 

 

Komentarze użytkowników (18)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~iza 11:59:59 | 2015-01-21
jaki ks. Luter i jaki sakrament eucharystii?? Przecież Luter szydziła z kapłaństwa ,porzucił kapłaństwo i ożenił się z zakonnicą .Jak świecki może dokonywać transsubstancjacji?? ...Czy protestanci wierzą w transubstancjację?? Ten artykuł jest manipulacja ,która ma zielonym katolikom pomóc wierzyć ,że Luterani i my to praktycznia ta sama religia 

Oceń 4 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AD 21:29:14 | 2013-12-21
Luteranie zachowali spowiedź, choć w innej formie, w Polsce posiadają takżę sukcesję apostolską, radzę trochę poczytać, a dopiero pisać

Oceń 2 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~### 01:06:10 | 2012-12-17
Protestanci nie spowiadaja sie, nie ma Sakramentu Pokuty. Wszyscy bioracy udzial we Mszy Sw. przystepuja do Komunii Sw.
Pewnie podobnie jest z luteranami, baptystami, anglikanami.

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Markurian 23:17:07 | 2012-12-16
Ekumenizm polega nie na zacieraniu roznic, lecz na stawaniu w prawdzie. Jak wiadomo, luteranie nie posiadaja sakramentu kaplanstwa z braku sukcesji apostolskiej. Ergo - nie moga miec sakramentu Eucharystii. To, ze indywidualnie wierza w obecnos Chrystusa w postaci chleba i wina, niczego nie moze zmienic. Autor artykulu miesza fakty i szkoda, ze portal deon puszcza takie gnioty.

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 09:01:44 | 2012-12-06
Czy prawdziwi katolicy ciskający gromy potępiają też to:

"Stąd ewangelicy w Polsce przyjmują Komunię Świętą na klęcząco, a po spożyciu jej w niektórych diecezjach żegnają się znakiem krzyża świętego, a obecni w kościele stojąco czczą realną obecność Chrystusa wśród nich."

Jak się to ma do różnych praktyk katolickich ?
Na Mszy w intencji Jana Pawła II, kiedy po Komunii ksiądz krzątał się i zanosił kielich do tabernakulum, biskup luterański stał, a katolicy siedzieli rozparci na krzesłach.

Oceń 4 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Co za promocja luteranizmu :-( 21:01:19 | 2012-12-05
Cytat: "Czym jest dla luteran Eucharystia? Ona (...), daje odpuszczenie grzechów (...)" czyli ide na przyjecie Pana, biore Go do mojego grzesznego ciala bez zadnej refleksji, pokuty, zadoscuczynienia? Gdzie slowa o "ktorym odpuscicie grzechy, sa im odpuszczone, ktorym zachowacie - zachowane"? Gdzie kaplanstwo? Gdzie komentarz porownujacy z wiara powszechna, katolicka? Czy Deon to jeszcze portal katolicki?

Oceń 2 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jozef 20:12:11 | 2012-12-05
Po pierwsze szkoda, ze nie  dodano zastrzeżenia, zeluteranie nie maja sakramentu po pierwsze dlatego, ze sakrament może sprawac kapłan, a luteranie nie maja swięceń kaplanskich (brak sukcesi apostolskiej) i to już na wstępie powoduje ze nie ma mowy o sakramencie tylko jakimś tam spotkaniu modlitwenym. Po drugie szkoda, ze pisząc ten aktrykul nie podano nauki KK na temat Najswietszej Ofiary, bo jak się czyta te nowotwór, to tak nie bardzo wiadomo o co chodzi, bo wiele myśli na temat Mszy Św. Jak ulał pasuje do naszego rozumienia Mszy. Po trzecie wreszcie bardzo proszę autora o nieużywane pojęć Msza, Ofiara, konserwacja w odniesieniu do protestanckiego nabożeństwa, bo to może sugerować ,ze te pojęcia i u luteranie jak i katolików znaczą to samo i to samo wyrażają, atest dokładnie na odwrót. 

Oceń 2 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wstrząśniętyAleNieZmieszany 00:07:22 | 2012-10-04
Za przeproszeniem.. Po co mi wiedzieć co sobie poustalali.. heretycy?! Promocja? Zamierzona czy pożyteczna głupota?

Oceń 2 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~aur 11:22:26 | 2012-06-09
 A może dla tego że artykuł był juz przy okazji świeta "Bozego Ciała" i znaczeniu Eucharystii w innym czasie a teraz wygrzebany , bo jakby nie było tematy sie powtarzaja, rok liturgiczny jest cyklem i za jakis czas znów może byc ten sam artukuł. Chyba że komentarze będa wykasowywane, to wtedy bedzie wrazenie nowości.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ja 13:12:23 | 2012-01-20
 jak to się stało, że artykuł jest z dzisiaj a komentarze sprzed półtora roku?

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook