Dwa najtrudniejsze zadania na Wielki Post

Dwa najtrudniejsze zadania na Wielki Post
(fot. pl.depositphotos.com)
DEON.pl / kw

40 dni nie jest trudne ze względu na wstrzemięźliwość od alkoholu czy mięsa. Tak naprawdę to te dwa zadania są najważniejsze. Najlepiej rozwiązywać je każdego dnia.

W dzisiejszym odcinku międzyreligijnych rekolekcji "Pokój z tobą" zapraszamy was do przeczytania dwóch tekstów - siostry Katarzyny Anny MSJ oraz ks. Martiny Viktorii Kopeckiej.

Oba dotyczą dwóch zadań, które każdy z nas powinien robić jak najczęściej.

Po lekturze tekstów zapraszamy do obejrzenia wideo z udziałem dk. Wiktorii Matloch.

DEON.PL POLECA

Co jest najważniejsze w modlitwie w czasie postu? - Drugi odcinek rekolekcji "Pokój z Tobą" znajdziesz tutaj >>

s. Katarzyna Anna MSJ:

Kiedy myślę dziś o poście, nasuwają mi się na myśl słowa Jezusa: "Dopóki pan młody jest z nimi, nie będą pościć. Dopiero kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owym dniu, będą pościć" (Mk 2, 19-20). A więc post jest związany z doświadczeniem braku, braku Oblubieńca - i z doświadczeniem tęsknoty za Nim. Odmawianie sobie jedzenia, snu, odpoczynku ma być znakiem tej innej rzeczywistości - jest uczynieniem pustego miejsca w swoim życiu nie po to, by je zapełnić, ale po to, by móc tęsknić, pozostawiając to miejsce puste i nie próbując go zapełniać czymś zastępczym, jakąś namiastką.

Wielki Post to taki uprzywilejowany czas i przestrzeń, by uczyć się tworzyć w sobie i swoim życiu to "puste miejsce" i uczy się tęsknić, tęsknić za Oblubieńcem, którym jest Jezus. Tęsknić oznacza trwać w niespełnieniu - i zarazem we wciąż odnawianej  nadziei spełnienia. Ćwiczyć się, by wytrwać w tej tęsknocie aż do końca, aż do dnia, kiedy Jezus sam zechce przyjść i wypełnić tą tęsknotę spełnieniem. Sobą.

ks. Martina Viktorie Kopecká:

"Abba, Ojcze" - powiedział Jezus - "dla Ciebie wszystko jest możliwe, zabierz ten kielich ode Mnie! Lecz nie to, co Ja chcę, ale to, co Ty [niech się stanie]! (Mk 14,35-6)". Jak uczymy się od psychologów i nauczycieli duchowości, wydaje się, że często większym problemem jest ego niż to, co daje nam Bóg. Ego to zdolność subiektywnego widzenia, to "ja" w najprostszym znaczeniu. Osoba, która ma zrównoważone ego, jest zdrowa, pewna siebie, jest w stanie budować relacje. Samoświadomość przyczynia się do porządku świata.

Świadomość naszego ja jest prawdziwym źródłem szczęścia i poczucia, że ​​jesteśmy częścią świata. Ego jest także bodźcem wyobraźni opartym na naszym wewnętrznym świecie i sferze duchowej. Ego jest pomostem między tymi wymiarami. Ego służy duszy, duchowi i ciału.

Czas Wielkiego Postu zachęca nas do refleksji: "jak to jest z naszym ego?". Czy nasze ego jest zbyt apodyktyczne, czy jest zbyt pewne siebie? Poszczenie w Wielkim Poście nie jest tak naprawdę ciężarem, ale ulgą. Możemy się skupić na tym co jemy, nie jeść mięsa, nie pić alkoholu. Ale możemy również spojrzeć na "dietę naszego ego".

Zapraszam was do rewizji waszej wewnętrznej i zewnętrznej komunikacji. Do zadawania sobie pytań: "czego za dużo jest w moim życiu? Czego jest za mało?". Pamiętajcie, że Chrystus prowadzi nas w prosty, doskonały sposób, nie obciążony niczym innym. Dowiedz się, co tak naprawdę nie stanowi o twoim życiu. Odłóż to. Oddychaj. I powtórz.

Obejrzyj wideo dk. Wiktorii Matloch:

"Pokój z tobą". Międzyreligijne rekolekcje na post

W tradycji wielkich religii świata post jest ważną praktyką duchową. Okres postu w tradycji trzech wielkich religii monoteistycznych - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu - był czasem zbliżenia do Boga i wszystkich ludzi. Był okresem pogłębienia solidarności i ducha braterstwa z wykluczonymi. Czasem wyrzeczenia się tego, co złe i szukania tego, co bezcenne: pokoju.

W jaki sposób modlić się w czasie postu? Czym jest dla nich jałmużna? Jak pościć, by rzeczywiście odnajdować pokój i wolność, która płynie od Jedynego Stwórcy?

Powołując się na słowa dokumentów Kościoła katolickiego, chcemy szukać u naszych braci i sióstr "promienia owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi". Chcemy słuchać tych, którzy razem z nami odpowiadają na powołanie synów Abrahama i wraz z nimi szukać pokoju.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe rekolekcje, które pozwolą nam lepiej poznać nasze wspólne dziedzictwo i powołanie.

Biorą w nich udział:

rabin Avi Baumol, teolog, służy wspólnocie Żydów w Krakowie
imam Youssef Chadid, przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP
Katarzyna Anna, Mała Siostra Jezusa
dk Wiktoria Matloch, diakon Kościoła Ewangelicko-augsburskiego
ks. Martina Viktorie Kopecká, pastorka Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego
ks. Radosław Rakowski, prezbiter Kościoła rzymskokatolickiego, poznański duszpasterz 

Wszystkie odcinki znajdziesz na naszym kanale na Youtube oraz tutaj >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte

Wydawało się, że po trudnych doświadczeniach w młodości życie Sary wreszcie zaczęło się układać. Czuła się spełniona. W szkole językowej, gdzie uczyła poznała kogoś, kto odwzajemnił jej uczucie.

On - romantyczny i namiętny młody muzułmanin,...

Skomentuj artykuł

Dwa najtrudniejsze zadania na Wielki Post
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.