Szczera dusza to rarytas

Dariusz Piórkowski SJ
Wtorek, 19 kwietnia 2011, godz. 20:02
Szczerość idzie w parze z prostotą, zwaną czasem prostodusznością lub prostolinijnością. Dopiero razem tworzą one zgrany tandem. Niestety, dzisiaj często prostotę myli się z brakiem wykształcenia i ogłady towarzyskiej, z niskim ilorazem inteligencji czy słabą zaradnością życiową.
więcej

Nie pal mostów za sobą

Dariusz Piórkowski SJ
Wtorek, 12 kwietnia 2011, godz. 20:03
Człowiek uczciwy jest rzetelny, sumienny w postępowaniu, nie kradnie, nie oszukuje. To wiemy ze słowników. Ale etycy biznesu wyliczają o wiele więcej "składników" nieuczciwości.
więcej

Wierność nas stwarza

Dariusz Piórkowski SJ
Wtorek, 5 kwietnia 2011, godz. 13:28
Wierność nie wypadła jeszcze z obiegu. I na pewno niejedno ma imię. Możemy być bowiem wierni zadaniu, ideałom, wartościom, Ojczyźnie lub tradycji, w końcu innej osobie: przyjacielowi, żonie, mężowi czy nawet pracownikowi.
więcej

Przyjemny lek na egoizm

Dariusz Piórkowski SJ
Wtorek, 29 marca 2011, godz. 20:06
Wdzięcznością zajęli się ostatnimi czasy również amerykańscy naukowcy, zaliczając ją do grona najprzyjemniejszych uczuć. Z właściwym sobie pietyzmem analizują wdzięczność pod kątem jej pozytywnego wpływu na nastrój człowieka i samoocenę.
więcej

Kłopoty z czystością

Dariusz Piórkowski SJ
Środa, 23 marca 2011, godz. 08:05
We współczesnej kulturze masowej króluje pewna tendencja, która stawia seks na piedestale, sprowadzając go do rzędu rekreacji i zabawy. Seksualność kojarzy się niemal wyłącznie ze współżyciem, czyli, by odwołać się do eufemizmu, z namiętnym „kochaniem się”.
więcej

Nie bój się być wielkim

Dariusz Piórkowski SJ
Wtorek, 15 marca 2011, godz. 18:33
Ta cnota należy chyba do najbardziej zapomnianych, by nie rzec, włożonych między bajki. Chodzi o wielkoduszność, która jest etyczną córką męstwa, pokory i ufności.
więcej

Umiar kocha życie

Dariusz Piórkowski SJ
Poniedziałek, 7 marca 2011, godz. 15:42
Z początkiem Wielkiego Postu wśród chrześcijan pojawia się wiosenne ożywienie. A bierze się ono z poczucia, że przed świętami wypadałoby coś ze sobą zrobić, by nieco podrasować swój moralny wygląd. Niestety, nie obejdzie się przy tym bez jakiejś formy duchowej „kulturystyki”.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?