Przebacz z serca

Można by zacytować słynne słowa wypowiedziane w kontekście lądowania pierwszego człowieak na księżycu: To jest mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości. Każdy akt przebaczenia potwierdza bowiem, że dokonuje się coś niezwykłego, coś co przeczy porządkowi tego świata.

 

Przebaczam! - to łatwo powiedzieć, trudniej tym żyć. Już siedem razy jest liczbą magiczną, a co dopiero siedemdziesiąt siedem razy. Kto dziś potrafi do tylu doliczyć i nie pomylić się. Ja już dawno straciłem rachubę. Ewangeliczna matematyka nie sprawdza się w życiu. W życiu sprawdza się wyrachowanie i bezwzględność. Jak w Jezusowej przypowieści: jak kraść, to na miliony, jak rozliczać - to co do grosza. Belka w oku jest przecież wystarczającym gwarantem znajomości struktury każdej drzazgi.


Przebaczenie kosztuje tylko chwile, ale jego konsekwencje trzeba nieść przez resztę życia. I temu przede wszystkim chciałbym poświęcić dalszy ciąg tej konferencji. Altruistycznie darować komuś przebaczenia mieści w sobie dwa pojęcia: altruizm i dar. Dar oznacza, że obdarowany nie zasługuje na taki gest. Że rzecz jest bezprecedensowa. Altruizm jeszcze wzmaga wymowę tego daru, bo oznacza, że niczego nie oczekuję w zamian.

 

 

  

 

Od wieków poszukujemy rozwiązań dla tego typu kwestii. Historia dostarcza nam wielu konkretnych odpowiedzi, które jednych wprawiają w podziw, a innych bulwersują. Trudno o bardziej gorący, a jednocześnie oklepany temat. Na problem ten od strony naukowej zwróciła uwagę psychologia i wypracowała wiele sugestywnych teorii i praktyk terapeutycznych. Korzystając z jej obszernych zasobów Autor stara się przekazać słuchaczom, jak praktykować przebaczenie w codziennym życiu.

 

Przebaczenie - bułka z masłem czy zakalec -zdobądź swój egzemplarz

 

 

 

Stanisław Morgalla SJ: Psycholog, kierownik duchowy, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W latach 2002-2008 dyrektor Szkoly Formatorow przy WSFP Ignatianum w Krakowie. Ostatnio opublikował: Dojrzałość osobowościowa i religijna (2006); Miłość do kwadratu. Poradnik dla nieprzystosowanych (2009);Duchowość daru z siebie (2010).

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.71

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~skleroza 19:21:07 | 2011-12-17
tak jest :) wtedy czas na modlitwę, i można spokojnie pomysleć.
Dobre konfer. o. Morgalli
ale niestety, wiele już uleciało z pamięci.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gość 18:28:57 | 2011-12-17
rekolekcje odprawia się w kościele, a nie na forum internetowym

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~adfa 16:25:45 | 2011-12-16
Czy zrobimy jakieś dzielenie się owocami tych rekolejci adwentowych?...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AD. 1 11:57:44 | 2011-12-15
"W żadnym miejscu orędzia ewangelicznego ani przebaczenie, ani też miłosierdzie jako jego źródło, nie oznacza pobłażliwości wobec zła, wobec zgorszenia, wobec krzywdy czy zniewagi wyrządzonej. W każdym wypadku naprawienie tego zła, naprawienie zgorszenia, wyrównanie krzywdy, zadośćuczynienie za zniewagę, jest warunkiem przebaczenia."

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/encykliki/dives.html

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?