Bóg się rodzi, lęk truchleje

Dariusz Piórkowski SJ
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 07:00
Dziś doświadczam stopniowego uwolnienia od lęków egzystencjalnych i oczyszczenia pogańskiego lęku przed samym Bogiem. Dlaczegóż by nie stosować częściej tej duchowej terapii, nie tylko podczas świąt?
więcej

Płodna niepłodność

Dariusz Piórkowski SJ
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 07:00
W duchowym sensie, każdy z nas doświadcza w życiu różnych przejściowych lub stałych form niepłodności: trudności na modlitwie, znużenie pracą i obowiązkami, przeciągające się cierpienie itd.- rozważanie na czwartek IV Tygodnia Adwentu.
więcej

Biedny to też człowiek

Dariusz Piórkowski SJ
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 07:00
Najubożsi wstydzą się pokazywać na ulicy, lękają się o przyszłość i spotykają się ze społeczną pogardą. Jeśli ktoś przychodzi do urzędu w połatanym swetrze i poszarpanych spodniach, będzie inaczej potraktowany - rozważanie na środę IV Tygodnia Adwentu.
więcej

Radość z Boga rozszerza serce

Dariusz Piórkowski SJ
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 07:00
Różne drobne radości, zdaniem św. Tomasza z Akwinu, „rozszerzają” nasze serce na przyjęcie ostatecznego szczęścia, którym jest Bóg. A radość dzielona znacznie przyśpiesza to rozszerzenie - rozważanie na wtorek IV Tygodnia Adwentu.
więcej

Szczyty ludzkiej wolności

Dariusz Piórkowski SJ
Poniedziałek, 20 grudnia 2010, godz. 07:00
Gdyby popatrzeć na Maryję przez pryzmat niektórych koncepcji wolności ludzkiej, to Matkę Chrystusa należałoby uznać za najbardziej zniewoloną istotę na ziemi. Nikt jej bowiem nie pytał, czy chce narodzić się bez grzechu - rozważanie na poniedziałek IV Tygodnia Adwentu.
więcej

Co znaczy zbawienie?

Dariusz Piórkowski SJ
Niedziela, 19 grudnia 2010, godz. 07:00
Co tydzień powtarzamy w wyznaniu wiary, że Chrystus „dla naszego zbawienia zstąpił z nieba”. Jednak zdaje się, że słowo "zbawienie" należy do tej grupy religijnych pojęć, które zaczynają brzmieć obco w uszach współczesnego słuchacza - rozważanie na IV Niedzielę Adwentu.
więcej

Sprawiedliwy zagląda do serca

Dariusz Piórkowski SJ
Sobota, 18 grudnia 2010, godz. 07:00
Chrystus zwraca uwagę, że nie można trzymać się jedynie litery prawa, lecz trzeba także zajrzeć wgłąb serca, badając swoje motywacje i intencje. Według nowej interpretacji Chrystusa, zabójstwo zaczyna się bowiem od gniewu i nienawiści - rozważanie na sobotę III Tygodnia Adwentu.
więcej

Nie ma ludzi przegranych

Dariusz Piórkowski SJ
Piątek, 17 grudnia 2010, godz. 07:00
Jeśli uczciwie spojrzymy na nasze rodziny, bliskich i dalekich krewnych, żyjących i zmarłych, to dojdziemy do wniosku, że są one dalekie od doskonałości. W każdej rodzinie znajdzie się jakaś czarna owca - rozważanie na piątek III Tygodnia Adwentu.
więcej

Bóg oczekuje wzajemności

Dariusz Piórkowski SJ
Czwartek, 16 grudnia 2010, godz. 07:00
Bóg daje za darmo, ale często i na darmo, jeśli człowiek wzgardzi Jego darem. Najbardziej niesamowite jest jednak to, że ta daremność nie musi być nieodwracalna - rozważanie na czwartek III Tygodnia Adwentu
więcej

I gdzie jest to królestwo Boże?

Dariusz Piórkowski SJ
Środa, 15 grudnia 2010, godz. 07:00
Gdyby w idei zbawienia ludzkości chodziło o rewolucyjne rozwiązania rodem z baśni, Syn Boży w ogóle nie musiałby przychodzić na ziemię. Bóg jednym słowem mógłby przywrócić porządek i powszechny dobrobyt ponad naszymi głowami i bez większego wysiłku - rozważanie na środę III Tygodnia Adwentu.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?