Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta? Na te wydatki musisz się przygotować

Szymon Żyśko
(fot. AS photo studio / Shutterstock.com)

Dla dziecka przygotowanie to w dużej mierze czas beztroskiej radości. W tym samym czasie rodzice kalkulują domowy budżet i przygotowują się na spory wydatek związany z tą uroczystością. Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

 

Prześledźmy jej organizację krok po kroku.

 

[STRÓJ] Od tego, co ustalą rodzice z proboszczem, zależy, ile trzeba będzie przeznaczyć na strój. Najtańszym wyborem jest biała alba i tu w zależności od tego, czy kupiliśmy używaną, czy nową, ceny wahają się od 80 do 200 zł. Wiele parafii zamawia je u jednego krawca, dzięki czemu mogą one wynegocjować rabat ilościowy, ale zawsze to rodzic może zdecydować, gdzie chce albę dla dziecka uszyć. Droższym wyborem są stroje oddzielne. Sukienka dla dziewczynki to minimum 150 zł, a cena dochodzi nawet do 400 zł. Garnitur chłopięcy można kupić już za 140 zł, a ceny znanych marek zatrzymują się nawet na poziomie 700-900 zł. Niezależnie od wyboru alba czy sukienka, w przypadku dziewczynki dochodzi jeszcze kwestia dodatków: sweterek, rękawiczki, wianuszek - to koszt w granicach 80-150 zł. Buty w obu przypadkach kosztują od 50 do 150 zł. Chłopiec powinien jeszcze mieć białą koszulę i ciemne spodnie, które zakłada pod albę (40-80 zł).

 

Podsumowując:

 

  • w przypadku chłopca koszt waha się od 200 do 350 zł, jeśli zdecydujemy się na albę,
  • od 250 do nawet 550 zł przy wyborze garnituru.

 

  • Dziewczynka w albie kosztuje rodziców od 200 do 350 zł
  • Gdy wybierzemy sukienkę, trzeba zabezpieczyć już kwotę w granicach od 300 do 600 zł

 

Wielu rodziców decyduje się na dodatkowy strój na przebranie i tu każdy musi indywidualnie podejść do sprawy.

 

 

[OBOWIĄZKOWE SAKRAMENTALIA] Każda parafia podchodzi do tego w inny sposób, jednak tradycją już jest, że dzieci otrzymują przed Pierwszą Komunią książeczkę do nabożeństw (45-70 zł) i różaniec (20-40 zł). W niektórych parafiach są zaopatrywani także w jednolite gromnice (ok 20-35 zł), jednak najczęściej księża proszą o przygotowanie świec z chrztu świętego. Taki jest właśnie zamysł tej świecy, ma ona towarzyszyć nam przez całe życie we wszystkich najważniejszych celebracjach i sakramentach.

 

  • Koszt wyposażenia dziecka w sakramentalia zamyka się w granicach ok. 60-120 zł

 

[OFIARA NA WYSTRÓJ KOŚCIOŁA] Trzeba powiedzieć jasno, że jest to zawsze ofiara dobrowolna. Przyjęło się jednak w wielu parafia, że jej uiszczenie jest wymagane. Jeśli nie stać cię na to, nie zwlekaj, tylko powiadom od razu księdza lub katechetę przygotowującego twoje dziecko. Na pewno spotkasz się ze zrozumieniem. Ofiara ta wynosi najczęściej od 100 do 150 zł. Finansuje się z niej sprzątanie kościoła, przystrojenie go w kwiaty, ale też podziękowanie dla księży przygotowujących dzieci do Pierwszej Komunii. Organizują je najczęściej katecheci lub sami rodzice, jeśli zawiązał się taki komitet. Z tej ofiary pokrywane są również koszty pamiątki przystąpienia do Pierwszej Komunii, którą otrzyma twoje dziecko. Wspólna fotografia to już dodatkowy koszt (i obligatoryjny) - 20 zł.

 

  • Ofiara dla kościoła, aby móc przygotować uroczystość, to koszt 100-180 zł

 

[PRZYJĘCIE KOMUNIJNE] To największy wydatek, z jakim przyjdzie się zmierzyć rodzicom. Dawniej wiele osób decydowało się na przyjęcie w domu. Jest to tańsza opcja, choć bardziej pracochłonna. Średni koszt zaproszenia jednego gościa wynosi 40-70 zł. Do tego dochodzi 400-700 zł dla kucharki. Dziś już mało która mama decyduje się sama coś ugotować, co zrozumiałe z racji braku czasu i licznych obowiązków.

 

Wynajęcie lokalu jest droższe, a cena waha się tutaj w zależności od wielu czynników, jak np. wielkość miejscowości, w której organizujemy przyjęcie, czy prestiż lokalu. Za tzw. talerzyk (pełny zestaw dla jednego gościa) płacimy od 80 zł do nawet 150 zł.

 

Nie każdy lokal w cenie serwuje ciasta. Najczęściej rodzice zamawiają je osobno w cukierni (100-200 zł). Dochodzi też do tego tort (80-200 zł).

 

Podsumowując, przyjęcie komunijne dla 15 osób:

 

  • W domu jest to koszt 1200-1600 zł
  • W restauracji zapłacimy od 1500 do nawet 3000  zł

 

Komunia Święta jest niemałym wydatkiem, ale jednorazowym. Dobrze się na nią przygotować już wcześniej i drobnymi sumami zabezpieczyć na przyszłość. Najtaniej zorganizujemy całą uroczystość za ok. 1500 zł. W Polsce rodzice decydują się najczęściej przeznaczyć na nią od 2000 do 3500 zł.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

T7HRR 08:26:12 | 2019-04-25
No bardzo fajny artykuł. Bardzo fajny. Tematyka artykułu o Pierwszej Komunii Świętej jak przystało na portal z aureolą...

A teraz poproszę artykuł o przygotowaniu rodziny i dzieci do tego sakramentu.

-----------------------
PS. Nie stać was. Poszukajcie taniej. Da się.
Obowiązkowe sakramentalia zafunduje parafia.
Alba/sukienka, używana, ale wystarczy wyprasować do dostania u księdza.
Z opłaty na wystrój kościoła proboszcz zwolni.
Nakramić gości... trzeba. Buty trzeba...

Stać was? Możecie się dorzucić na tych co ich nie stać.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

klaudiuszsevkovic 17:50:39 | 2019-04-24
Moim zdaniem nie warto tylko patrzec na to wielkie wydarzenie w kategoriach tego ile kosztuje. Powstaje zawsze kluczowe pytanie, czy chcemy urzadzic przyjecie tylko dla najblizszej rodziny .. czy moze zalezy nam na zaproszeniu duzej liczby gosci. Niestety w dzisiejszym swiecie zbyt wiele osob stara sie robic rzeczy tylko i wylacznie na pokaz. Mozna to zaobserwowac chociazby patrzac na prezenty jakimi rodzice moga sie chwalic na mediach spolecznosciowych w kontekscie tego co dostala ich pociecha od najbogatszego wujka. To idzie w zlym kierunku i nie o to powinno w tym wszystkim chodzic. Powinnismy cieszyc sie ta wyjatkowa chwila tylko z najblizszymi. Oczywiscie wszystko mozna organizowac w miare rozsadku, jak sie dobrze zakrecimy to znajdziemy w okolicy jakas restauracje oferujaca atrakcyjne stawki. Warto tez zwrocic uwage na zaproszenia na komunię poniewaz sa niejako nasza wizytkowka. Pokazujemy poprzez nie nasze podejscie do wagi oraz charakteru tego waznego dnia jakie ma miejsce w zyciu naszej pociechy. Duza popularnoscia ciesza sie zaproszenia recznie robione. Zreszta mozecie zerknac w sieci jesli Was to interesuje, wybor jest ogromny. Napewno pozostawia one w umyslach gosci bardzo mile wspomnienia odnosnie tej uroczystosci :)

Oceń 1 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook