Bp Tyrawa: Kościół nie może zostać w tyle

- Społeczeństwo się dokształca, a Kościół nie może zostać w tyle. Dlatego dodatkowa katecheza przy parafiach jest niezbędna i absolutnie potrzebna - uważa bp Jan Tyrawa. Ordynariusz bydgoski chwali inicjatywy lokalnych spotkań przy wspólnotach, których celem jest pogłębianie wiedzy, a także wiary.

 

Jak mówił bp Tyrawa na spotkaniu z wiernymi parafii Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy, nauczanie Kościoła wciąż się rozwija i podejmuje różne kwestie, wychodząc naprzeciw tym wszystkim wyzwaniom, wobec których stawia nas życie. - Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o in vitro, problemach bioetycznych, biogenetycznych. Jeżeli Kościół ma sobie z tym poradzić, to przede wszystkim musi zaznajomić wiernych ze swoją nauką. Dostrzegamy, że kwestie etyczne, moralne i filozoficzne są tutaj wiodące - powiedział.

 

Parafia Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy to niewielka wspólnota znajdująca się na obrzeżach miasta - w Opławcu i Smukale. Jej członkowie spotykają się na cyklicznych katechezach zatytułowanych "Co to znaczy wierzyć?". Nie odbywają się one w ramach niedzielnej Mszy św., ale raz w miesiącu w różne dni tygodnia. Proboszcz ks. Grzegorz Roman tłumaczy, że wciąż rozrasta się grupa osób, które w sposób pogłębiony poznają swoją wiarę. - Ci ludzie mają wielkie pragnienie, aby Chrystus w ich życiu stawał się kimś ważnym. Są bardziej świadomi i odpowiedzialni za wspólnotę i cały Kościół - powiedział.

 

Ubiegłoroczna myśl dotyczyła osoby Ojca. Spotkania nazwano "Wierzę w Boga Ojca…", a ich owocem jest publikacja autorstwa gnieźnieńskiego kapłana, ks. prof. Bogdana Czyżewskiego. - Katecheza przyparafialna spełnia na pewno rolę pogłębiania wiedzy, a przede wszystkim wiary. Trzeba iść w kierunku duszpasterstwa grup, by ludzie byli świadomi tego, w Kogo wierzą i w co wierzą. By nie było to tylko zewnętrzne, powierzchowne, ale miało korzenie w Piśmie Świętym i tradycji - powiedział.

 

W pierwszym cyklu wierni rozważali wyznanie wiary. Każdy miał możliwość zadawania pytań, a także podzielenia się własnym świadectwem. - Poruszone zostały zagadnienia dotyczące wiary i stworzenia człowieka. Druga część dotyczyła osoby Syna Bożego. Omawiamy po kolei te wszystkie prawdy związane z wcieleniem, Bożym Narodzeniem, męką na krzyżu, niebem, czyśćcem, piekłem. Tu otrzymujemy odpowiedzi na pytania, które nas nurtują. Dowiedzieliśmy się chociażby, jak może wyglądać nasze życie po śmierci - mówił uczestnik, Bogdan Dzakanowski.

 

Ksiądz prof. Bogdan Czyżewski m.in. w latach 1988-1992 odbył studia specjalistyczne z zakresu patrologii w Instytucie Katolickim w Paryżu. W 2005 roku został mianowany profesorem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na Wydziale Teologicznym wykłada patrologię, historię Kościoła starożytnego i język łaciński. Jest autorem kilku książek, a także kilkudziesięciu artykułów. W ramach kolejnego cyklu katechez w Bydgoszczy skupi się na osobie Ducha Świętego.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

T7HRR 13:16:45 | 2012-04-24
No skoro czyta to jest to chyba powód zażenowania Effy...

W parafiach spotyka sie zwyczaj odmawiania pacierza i modlitw katechimowych przez Maszą Św. np dla dzieci...
Czasem przed Mszą Św ludzie przychodzą i modlą się a to Godzikami a to Wypominkami - chwila modlitwy przed Mszą Św... bezcenne?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

[email protected] 12:57:07 | 2012-04-24
Dlaczego żenada? dziś wierni mają problem nawet ze znajomością tego. Utrwali im się.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 09:15:53 | 2012-04-23
W jednej z parafii ( wmieście wojewódzkim !!!!) przed każdą mszą niedzielną, ksiądz czyta przykazania....... i prawdy wiary...... Wierni klęczą!!! i powtarzają za nim......
I tak od kilku miesięcy.......... I ciągle to samo......... Nikt mu widocznie kartki nie zmiienił.
Żenada......... to nawet chyba mało powiedziane

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?