Cztery tygodnie ewangelizacji Warszawy

Od 15 kwietnia do 13 maja, czyli cztery tygodnie w Diecezji Warszawsko-Praskiej będzie realizowany prokjekt Ewangelizacja Warszawy.

 

Ewangelizacja Warszawy w Diecezji Warszawsko-Praskiej ma charakter bardzo różnorodny i otwarty. Z założenia jest adresowana do jak najszerszych rzesz warszawiaków - a więc nie tylko do młodzieży i studentów, ale także dzieci, osób w średnim wieku i starszych.


Rozpoczyna się ona od najgłębszych spraw duchowych i osobowych, następnie przechodzi przez szukanie Boga w kulturze i w świeckiej przestrzeni miasta, wreszcie podejmuje trud zmagań o ideały Ewangelii w codziennym życiu. Czas ewangelizacji podzielony został, zgodnie z Bożym rytmem czasu, na cztery tygodnie:

 

1. Tydzień (15-22.IV): "Chrystus czeka na Ciebie"


Pierwszy tydzień jest czasem otwarcia ludzkiego serca na Chrystusa, który czeka na każdego człowieka. To czas Ducha i Kościoła. W tym tygodniu ważne będą cztery sposoby spotkania żywego Chrystusa - poprzez Ducha, słowo, osobę i kontakt.
 

"Duch" to codzienne adoracje: po południu (w godz. 15-16) i późnym wieczorem, po pracy (w godz. 21-22). To także wieczorna "droga światła" i czas spokojnych spowiedzi, zwłaszcza dla osób poszukujących.
 

"Słowo" trafiać będzie przez poranną medytację Ewangelii (w godz. 7.00-7.30) oraz wieczorne spotkania biblijne dla zakochanych i małżonków, ateistów i wierzących (w godz. 20-21).
 

"Osoba" to przede wszystkim biskup dostępny dla ludzi, czekający na rozmowy w katedrze warszawsko-praskiej, jak również spotkania ze świadkami wiary we współczesnym świecie.
 

"Kontakt" to możliwość nawiązywania więzi z Kościołem dla osób ciekawych Boga i poszukujących - za pośrednictwem Facebooka.

 

2. Tydzień (22-29.IV): "Szukając Boga"

Drugi tydzień to czas poszukiwania Boga w kulturze, poprzez pobudzające do myślenia filmy i dyskusje ("Z kamerą w stronę Boga"). Jest też czasem rekolekcji dla "opornych" oraz zbierania owoców Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.

 

3. Tydzień (30.IV - 5.V): "Święte ulice"

Trzeci tydzień to zaproszenie do szukania Boga w pozornie ateistycznej przestrzeni Warszawy. To czas wspólnego i indywidualnego odszukiwania, odnawiania, zdobienia, omadlania i fotografowania "świętych miejsc": przydrożnych i przydomowych krzyży i kapliczek, których tyle jest przy ulicach Pragi.
 

Pierwszomajowy "Rajd ulicami świętych" ma uzmysłowić mieszkańcom, ile praskich ulic, którymi codziennie chodzą i jeżdżą, zaprasza do wiary przez samą nazwę - przypominając o osobach świętych. Ten tydzień jest też rozpoczęciem majowych nabożeństw w plenerze - "przy figurce".

 

4. Tydzień (7-12.V): "Bóg w moim życiu"


Czwarty tydzień ma ułatwić poszukiwanie Boga w codziennym, świeckim życiu. Chodzi tu przede wszystkim o "Ewangelię w firmie", a więc o szanse i trudności życia ideałami Ewangelii w środowisku pracy. Podjęty zostanie także temat dla wielu trudny, jeśli chodzi o wiarę, ale przecież przepiękny: "seks w wielkim mieście". Będzie to także próba "oswojenia cierpienia" - przez zetknięcie się z chorymi i ich wiarą, wypróbowaną przez doświadczenie choroby, bezradności i samotności. Podsumowaniem wiosennej ewangelizacji będzie "przyniesienie owocu miłości" - wieczorna Eucharystia dziękczynna, sprawowana w katedrze warszawsko-praskiej.

 

Owe cztery tygodnie kwietnia i maja nie stanowią oczywiście jakiejś zamkniętej przestrzeni. Wiele tematów i spraw zostanie z konieczności tylko "napoczętych". Mamy jednak nadzieję, że Pan Bóg pozwoli nam kontynuować otwarcie serc i dobre spotkania, zapoczątkowane podczas wiosennej ewangelizacji, w dalszym życiu Kościoła w Warszawie na Pradze. Chrystus żyje przecież nie w świecie abstrakcji, ale w konkretnych ludziach i w konkretnych wspólnotach - a więc również w rozmodlonym, oddanym Bożemu Miłosierdziu i otwartym na ludzi Kościele Warszawsko-Praskim.
 

Pliki do pobrania

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?