Bądźcie radosnymi świadkami Chrystusa!

Na zakończenie Mszy św., sprawowanej pod przewodnictwem Benedykta XVI na Placu św. Piotra w Niedzielę Palmową, Ojciec Święty przemówił do wiernych w w południe, w godzinie modlitwy Anioł Pański.

 

Papież pozdrowił przybyłych kolejno po włosku, hiszpańsku, portugalsku, francusku, angielsku, niemiecku, słoweńsku i polsku. W pozdrowieniach nawiązał przede wszystkim do Światowego Dnia Młodzieży (ŚDM), obchodzonego w tym roku na szczeblu diecezjalnym i parafialnym.


- Na zakończenie tej celebry pragnę skierować serdeczne pozdrowienia do wszystkich tu obecnych: kardynałów, braci biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnic oraz do wszystkich wiernych - powiedział po włosku papież. Wymienił zwłaszcza członków komitetów organizacyjnych centralnych obchodów Dni - ubiegłorocznego w Madrycie i przyszłorocznego w Rio de Janeiro oraz uczestników międzynarodowego spotkania poświęconego ŚDM, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Świeckich z jej przewodniczącym kard. Stanisławem Ryłką i sekretarzem bp. Josefem Clemensem na czele.

 

Ojciec Święty pozdrowił młodych ludzi hiszpańskojęzycznych, uczestniczących zarówno w liturgii Niedzieli Palmowej, jak i w obchodach Światowego Dnia Młodzieży, oraz kard. Antonio María Rouco Varelę z Madrytu. Wezwał wszystkich do udziału z wiarą i pobożnością w dorocznym sprawowaniu tajemnic Męki i Zmartwychwstania Jezusa oraz "doświadczenia wielkości Jego miłości, która uwalnia nas od grzechu i śmierci oraz otwiera drzwi do prawdziwej radości".

 

W języku portugalskim papież wymienił arcybiskupa Rio de Janeiro - Oraniego Tempestę oraz gubernatora i prefekta tego miasta wraz z pozostałymi członkami władz i komitetu organizacyjnego przyszłorocznego Dnia. Zachęcił ich, aby przygotowując to wydarzenie żyli ze świadomością hasła tegorocznego Dnia: - Radujcie się zawsze w Panu. Dzięki temu duch radości i przyjęcia innych, właściwy Brazylijczykom, zostanie uwznioślony radością rodzącą się z więzi z Chrystusem, Jedynym Zbawicielem i "będziecie mogli przyjąć z otwartymi ramionami - jak posąg Chrystusa górujący nad miejscowym krajobrazem - przyjąć młodych z całego świata do waszego miasta".

 

W pozdrowieniach po francusku Ojciec Święty zachęcił do otwarcia swych serc na Chrystusa. Przypomniał jednocześnie, że w nadchodzącym Wielkim Tygodniu będziemy rozważać mękę Chrystusa, ofiarowując Mu cierpienia naszego świata i powierzając Mu zwłaszcza młodych, którzy zaznali chorób, niepełnosprawności, upadku moralnego, rozpaczy, niepewności o przyszłość. - Niech Maryja Panna towarzyszy każdemu z was przez całe wasze życie, abyście mogli znaleźć w Bogu źródło ufności i pocieszenia! - życzył Benedykt XVI.

 

Papież skierował swoje słowa również do Polaków: Pozdrawiam Polaków, szczególnie młodych tu obecnych oraz zebranych w rodzimych diecezjach i parafiach. Mottem dzisiejszego Dnia Młodzieży jest wezwanie św. Pawła: "Radujcie się zawsze w Panu!" (Flp 4, 4). Radość płynąca ze świadomości, że Bóg nas kocha, jest centralnym elementem doświadczenia chrześcijańskiego. W świecie często naznaczonym smutkiem i niepewnością jest ona ważnym świadectwem piękna i pewności wiary. Bądźcie radosnymi świadkami Chrystusa! Niech Bóg wam błogosławi!

 

W podobnym duchu wypowiedział się po angielsku i niemiecku, zachęcając wiernych, szczególnie młodych, do radosnego - jak uczy tego św. Paweł w Liście do Filipian - przeżywania wiary i codziennych spraw życiowych.

 

W krótkiej wypowiedzi po słoweńsku papież pozdrowił maturzystów i ich nauczycieli z diecezjalnego liceum klasycznego w mieście Šentvid. - Niech Pan ożywi waszą wiarę, nadzieję i miłość - życzył pielgrzymom ze Słowenii.

 

 

 

Na zakończenie Ojciec Święty raz jeszcze powrócił do języka włoskiego, pozdrawiając pielgrzymów z różnych części Włoch, szczególnie zaś liczną grupę wiernych z diecezji Brescii. - Modlę się, aby w waszych sercach mieszkała prawdziwa radość, która wypływa z serca i nie zmniejsza się w godzinie ofiary - życzył papież.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?