"Rodzina receptą na kryzys" - 24 marca

KAI / slo

"Rodzina receptą na kryzys" - te słowa stanowią hasło Narodowego Dnia Życia, który obchodzony jest w Polsce 24 marca. W tym roku organizatorzy kampanii społecznej, Fundacja Narodowego Dnia Życia, chcą zwrócić uwagę, że z jednej strony silna rodzina jest odpowiedzią na wiele problemów, z którymi obecnie zmaga się społeczeństwo, z drugiej zaś, że pragną wskazać na ekonomiczne aspekty funkcjonowania rodziny.

Szczegóły kampanii przedstawiono podczas zorganizowanej 23 marca w Warszawie konferencji prasowej.

Marek Plotzke z Fundacji Narodowego Dnia Życia poinformował, że w związku z obchodami Narodowego Dnia Życia w telewizji pojawi się spot o charakterze społecznym, który mówił będzie o ekonomicznych aspektach funkcjonowania rodziny. - Nowi ludzie generują nowy popyt, są odpowiedzią na powstające braki - zwrócił uwagę. Dodał, że jednocześnie rodzina uczy reakcji na sytuacje kryzysowe, zarządzania czasem. Kampania społeczna ma także zwrócić uwagę, że silna rodzina jest odpowiedzią na wiele problemów, z którymi zmaga się obecnie społeczeństwo.

Fundacja Narodowego Dnia Życia przy okazji tegorocznym obchodów przygotowała specjalny poradnik dla rodzin. Wśród jego autorów znajdują się psychologowie i pedagodzy. Plotzke podkreślił, że skierowany jest on zarówno do rodziców, jak i nauczycieli. Podejmuje takie kwestie jak wychowanie dzieci do pracowitości, oszczędności, czy przedsiębiorczości. Publikacja, dostępna także w internecie, zawiera także konkretne podpowiedzi jak zarządzać domowym budżetem.

DEON.PL POLECA

Janusz Wardak z Akademii Familijnej zwrócił uwagę, że w sytuacjach kryzysowych, nie tylko ekonomicznych, to właśnie rodzina daje nam najsilniejsze wsparcie. - Bez czasu poświęconego rodzinie, bez inwestycji w relacje małżeńskie, rodziców z dziećmi, rodzina nie będzie wsparciem w kryzysie - przestrzegał Wardak.

Zauważył jednocześnie, że rodzina jest szkołą umiejętności managerskich i przedsiębiorczości, szczególnie ma to miejsce w rodzinach wielodzietnych. - Zarówno od strony demograficznej, jak i przygotowania obywateli, którzy będą dobrze funkcjonowali w państwie, którzy będą państwo budowali i utrzymywali, duże rodziny są nie do przecenienia - podkreślił Janusz Wardak. Wyraził przy tym przekonanie, że to właśnie rodzina może nam pomóc przejść przez obecny kryzys ekonomiczny i przetrwać jako państwu.

Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowano również raport Fundacji Republikańskiej poświęcony polityce prorodzinnej w niektórych krajach Unii Europejskiej. Michał Czarnik, szef zespołu ds. rodziny Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej podkreślił, że w przestrzeni publicznej funkcjonuje mit o tym, że nie da się zmienić naszej fatalnej sytuacji demograficznej oraz że polityka prorodzinna to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Wskazał na inne kraje europejskie, które prowadzą politykę prorodzinną i ich sytuacja demograficzna nie jest zła. Kraje skandynawskie czy Francja na politykę prorodzinną przeznaczaj powyżej 3 proc. PKB. Z kolei Polska niewiele ponad 1 proc. PKB.

Czarnik zwrócił uwagę, że polityka prorodzinna tylko wtedy ma sens, gdy nie ma ona charakteru pomocy socjalnej, ale skierowana jest powszechnie, do wszystkich, nie tylko żyjących na granicy ubóstwa. - Każdej rodzinie jest potrzebna spójna polityka państwa, która prowadzi do tego, że wysokie koszty utrzymania, zwłaszcza utrzymania wielu dzieci, są w jakiś sposób rozkładane między rodzinę i społeczeństwo, bo przecież te dzieci wychowuje się i kształci nie tylko w interesie swojej własnej rodziny, ale również w interesie społecznym - mówił szef zespołu ds. rodziny Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej.

Marek Plotzke z Fundacji Narodowego Dnia Życia zapowiedział, że w związku ze spotkaniem Benedykta XVI z uczestnikami Kongresu Rodzin w Mediolanie 3 czerwca w ponad 40 miastach Polski odbędą się Marsze dla Życia i Rodziny.

Narodowy Dzień Życia został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rodzina receptą na kryzys" - 24 marca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.