Religia dla Międzynarodowej Organizacji Pracy

Religia dla Międzynarodowej Organizacji Pracy
(źr. www.mop.pl)
KAI / wm

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) zebrała odniesienia do pracy w tekstach wielkich religii. Doszła do wniosku, że w dziedzinie sprawiedliwości społecznej wartości przez nie promowane są wspólne. Wynika to z pięćdziesięciostronicowego raportu "Konwergencje: godziwa praca i sprawiedliwość społeczna w tradycjach religijnych".

Już na pierwszych stronach tekstu można przeczytać, że "wspólnoty religijne dzielą życie i troski swoich wiernych". Praca jest dla nich "w centrum ludzkiego życia".

W papieskich encyklikach, dokumentach protestanckich światowych konferencji nt. sprawiedliwości społecznej, islamskiej Sunnie, żydowskiej Torze i naukach Buddy autorzy raportu znajdują uzasadnienie dla wartości bronionych przez MOP od czasu jej powstania w 1919 r.

Wspominając o opiece społecznej raport przywołuje reformatorów z XVI w., który zalecali "prawną ochronę praw pracowników". Z kolei u katolików "ubezpieczenie społeczne w swej tradycyjnej formie było zapewniane przez miłosierdzie".

DEON.PL POLECA

Koran w swojej wizji opieki społecznej nakazuje dobroć dla rodziców, bliskich, sierot, ubogich, sąsiadów i towarzyszy dnia codziennego. Natomiast Księga Kapłańska i Księga Powtórzonego Prawa oraz buddyzm wprowadzają "podstawową zasadę współzależności" z odniesieniami do solidarności i pomocy społecznej.

Raport został przygotowany we współpracy z Papieską Radą "Iustitia et Pax", Światową Radą Kościołów oraz Islamską Organizacją ds. Wychowania, Nauki i Kultury. Jego opracowanie - według dziennika "La Croix" - świadczy o tym, że Międzynarodowe Biuro Pracy, będące organem wykonawczym MOP, chce znaleźć nowe sposoby dotarcia ze swym przesłaniem do 183 państw członkowskich MOP.

- Przede wszystkim chcemy wprowadzić klimat zaufania w kontaktach z przywódcami religijnymi. W niektórych częściach świata, w tym w Afryce, wspólnoty religijne zajmują bardzo ważne miejsce, gdyż dzielą codzienne życie ludzi - tłumaczy jezuita, ks. Pierre Martinot-Lagarde, doradca specjalny ds. społeczno-religijnych Biura.

Przywołuje przykład Senegalu, Burkina Faso, Wybrzeża Kości Słoniowej, Etiopii i Chile, gdzie pod egidą Biura powstały "platformy międzyreligijne". - Mamy nadzieję stworzyć posobne struktury w innych krajach - zapowiada francuski duchowny i dodaje, że obecny raport jest tylko pierwszym krokiem w długiej pracy w przyszłości.

Międzynarodowa Organizacja Pracy z siedzibą w Genewie jest organizacją afiliowaną przy ONZ. Zajmuje się ochroną praw pracowników, polepszaniem warunków pracy, ograniczaniem pracy dzieci itp. W 1969 r. otrzymała pokojową Nagrodę Nobla.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Religia dla Międzynarodowej Organizacji Pracy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.