"Post okazją do odrzucenia maski obłudy"

W Środę Popielcową nie wystarczą słowa, potrzebne są też znaki, żeby człowiek więcej zrozumiał, żeby jego umysł i serce zostały poruszone, żeby przemienił swoje życie - mówił podczas wieczornej Mszy św. w katedrze polowej WP bp Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy zaapelował w homilii by czas Wielkiego Postu stał się dobrą okazją do odrzucenia "maski obłudy" naszego życia. W trakcie Mszy św. wierni na znak pokuty posypali swe głowy popiołem.

 

W homilii bp Guzdek przypomniał, że nieodłącznym atrybutem karnawału jest maska, którą dzieci przygotowują na bale. - W życiu ludzi dorosłych karnawał nieraz trwa cały rok, a nawet całe lata. Bo przybierają maski, zachowują się inaczej niż naprawdę są. Dziś u progu Wielkiego Postu, nieprzypadkowo, rozlega się nawoływanie do nawrócenia. Przestań udawać przed Bogiem, ludźmi i sobą samym - powiedział.

 

Biskup polowy przestrzegł przed podejmowaniem czynów religijnych, modlitwy i jałmużny, na pokaz. - Miłość niech będzie bez obłudy, miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem - zachęcał. Podkreślił, że przesłaniem Środy Popielcowej jest "stawanie w prawdzie wobec Boga, bliźniego oraz samego siebie". Zachęcił do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, który nazwał "najlepszą drogą do poznania prawdy o samym sobie" i "osobistym bohaterstwem".

 

Na koniec bp Guzdek życzył zebranym w katedrze by słowa Ewangelii i gest posypania głów popiołem pomogły zrozumieć samych siebie, pozwoliły zostać świadkami Chrystusa i powiedzieć "nie" teatrowi codziennego życia.

 

Wraz z bp. Guzdkiem Mszę św. koncelebrowali ks. Wiesław Bożejewicz oraz ks. ppor. Maciej Kalinowski. Na znak pokuty biskup i towarzyszący mu kapelani posypali głowy wiernych popiołem. Przy ołtarzu Katedry przygotowana została dekoracja z symbolami: postu, jałmużny i modlitwy.

 

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Ma on pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Post trwa do Wielkiego Czwartku, w tym roku wypada on 5 kwietnia, kiedy to rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne.

 

Okresy i dni pokuty są w Kościele specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook