"Igrzyska Olimpijskie powinny budować pokój"

W związku z rozpoczętymi w Innsbrucku Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi Młodzieży, list powitalny do uczestników skierował miejscowy biskup Manfred Scheuer życząc "pokojowego i entuzjastycznego współzawodnictwa". Od 13 do 22 stycznia w austriackim Innsbrucku i okolicach o olimpijskie medale w dyscyplinach zimowych walczyć będzie ok. tysiąca młodych sportowców z całego świata w wieku 14-18 lat.

 

Bp Scheuer, że sport buduje pokój i przypomniał, że stosowanie w praktyce zasad fair play to ważny wkład na rzecz pokoju. - Jeśli sportowiec będzie uwrażliwiony na pokojowy przebieg rywalizacji, to będzie wzrastało porozumienie między narodami poprzez sport - stwierdził hierarcha. Sport jest bowiem miejscem spotkania różnych grup społecznych, gdzie nie jest ważny jest wiek, pochodzenie społeczne czy narodowe, a także kolor skóry.

 

Jako szczególną bezkonkurencyjną ofertę poza ordynariusz Innsbrucku zaproponował młodym sportowcom i osobom im towarzyszącym centrum międzyreligijne w wiosce olimpijskiej Reichenau. Przygotowali je na prośbę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przedstawiciele czterech wielkich religii: chrześcijaństwa, islamu, judaizmu i buddyzmu.

 

Obok przyjemnie urządzonego, wyposażonego w wyściełane meble pomieszczenia, znajduje się tam również miejsce przeznaczone na modlitwę i skupienie w ciszy. Na ścianach umieszczono teksty podstawowych modlitw największych religii świata. Sala ciszy i skupienia otwarta jest codziennie rano i wieczorem. Przez cały czas Igrzysk istnieje też możliwość rozmowy z duszpasterzem.

 

W każdy piątek prowadzona jest muzułmańska modlitwa wieczorna. Ponadto młodzież katolicka zaprasza na nabożeństwa ekumeniczne w dwóch terminach, poza wioską olimpijską: w ewangelickim kościele Zmartwychwstania i w katolickim kościele parafialnym św. Pawła w Reichenau. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?