Papież do chorych o znaczeniu sakramentów

Znaczeniu "sakramentów leczących" poświęcił papież swoje orędzie na obchodzony 11 lutego XX Światowy Dzień Chorego. Jego hasło brzmi: "Wstań i chodź! ... Twoja wiara cię ocaliła" (Łk 17,19). Opublikowało je Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jak dowiedziała się KAI w najbliższych dniach Stolica Apostolska opublikuje również tłumaczenie całego orędzia w języku polskim.


Ojciec Święty zachęca chorych i cierpiących, by w wierze odnaleźli "pewną kotwicę" i zaznacza, że ten, kto wierzy nigdy nie jest sam. Zapewnia ich oraz posługujących im kapłanów o swej bliskości. Podkreśla, że na wzór Chrystusa wierni są wezwani do pochylenia się nad ludzkimi cierpieniami duchowymi i materialnymi, aby je leczyć.

 

Następnie Ojciec Święty mówiąc o sakramentach leczących, czyli pokuty i pojednania oraz namaszczenia chorych, zaznacza, że ich naturalnym dopełnieniem jest Komunia Eucharystyczna. Są to sakramenty ukazujące ścisłe powiązanie zdrowia fizycznego i uzdrowienia zranień duszy.

 

Papież zauważa, że ten, kto w chorobie, "wzywa Pana jest pewien, że Boża miłość nigdy go nie opuści" oraz, że "miłość Kościoła" nigdy nie zawodzi. W sakramencie pokuty, w "lekarstwie spowiedzi doświadczenie grzechu nie przeradza się w rozpacz, ale spotyka Miłość, która przebacza i przemienia". Z tego powodu chwila cierpienia zamiast być czasem, rozpaczy może się przekształcić w czas łaski, aby wejść na nowo w siebie", przemyśleć na nowo swoje życie i błędy jak syn marnotrawny.

 

Ojciec Święty postuluje dowartościowanie sakramentu namaszczenia chorych, który nie powinien być uważane za mniejszy od innych". Sakrament ten zasługuje dziś na poważniejsze rozważenie, zarówno w refleksji teologicznej jak i w działalności duszpasterskiej wobec chorych.

 

Orędzie podkreśla także znaczenie Eucharystii. Otrzymana podczas choroby "przyczynia się w szczególny sposób do dokonania takiego przekształcenia", które "łączy chorego z ofiarą jaką Jezus złożył z samego Siebie Ojcu dla zbawienia wszystkich". Stąd papież wzywa całą wspólnotę kościelną, w szczególności parafie do "zwrócenia uwagi, by zapewnić osobom chorym i starszym możliwość częstego przyjmowania Komunii św."

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Słaba 16:39:14 | 2012-01-03
Stąd papież wzywa całą wspólnotę kościelną, w szczególności parafie do "zwrócenia uwagi, by zapewnić osobom chorym i starszym możliwość częstego przyjmowania Komunii św."

Gorąco popieram! W większości parafii mają taką możliwość raz na miesiąc (mówię o osobach, które nie mogą pójść do kościoła z racji wieku lub choroby).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 16:19:52 | 2012-01-03
Wszyscy są w moim sercu,a z papieżem Karolem będę musiała poważnie porozmawiać.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook