Kościół o reformach: zaciskanie pasa to za mało

Włosi muszą się dziś nauczyć skromnego stylu życia. Ponownie odkryć, co tak naprawdę liczy się w życiu. Nie uczynią tego jednak bez Ewangelii - uważa przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

 

Abp Rino Fisichella odniósł się w ten sposób do oszczędnościowego planu włoskiego rządu, który przewiduje radykalne zaciskanie pasa, by uchronić kraj przed bankructwem. Zdaniem szefa watykańskiej dykasterii aktualny kryzys to dobra okazja do głoszenia Ewangelii, ukazywania piękna i prostoty chrześcijańskiego życia.

 

Do zmiany stylu życia wezwał też Włochów metropolita Mediolanu, a zatem gospodarczej stolicy kraju. Przewiduje on, że Italia nie powróci już do dobrobytu ostatnich dziesięcioleci. W istocie było to życie na kredyt, beztroskie korzystanie z tego, na co jeszcze nie zarobiliśmy - uważa kard. Angelo Scola. W jego przekonaniu żadne zewnętrzne okoliczności nie umniejszą winy samych Włochów. Kryzys nie byłby możliwy, gdyby nie natrafił na sprzyjające warunku w postaci powszechnego braku odpowiedzialności.

 

Na temat rządowych reform wypowiedział się również włoski episkopat. Zarzucił on nowemu gabinetowi, że zbyt mało zajmuje się odrodzeniem gospodarki, koncentrując się niemal wyłącznie na finansach. Oszczędności są niezbędne, ale trzeba je było przedstawić razem z programem odnowy gospodarczej - oświadczył abp Giancarlo Bregantini, przewodniczący komisji episkopatu ds. problemów społecznych i pracy. Zaapelował on ponadto do rządu o równie radykalną, co oszczędności, politykę prorodzinną.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

LukaszR 10:23:20 | 2011-12-07
Wyszła świetna książka prof. Bartnika (KUL). Niewątpliwie jeden z nielicznych który ma odwagę pokazać „podszewkę” naszej rzeczywistości. Genialna publicystyka! Bartnik jest bezkompromisowy. Pokazuje dlaczego katolików chcą zepchnąć do rezerwatu jak Indian. Przeczytałem z zapartym tchem!
Niestety na razie dostępna tylko w księgarniach religijnych. Ale wydawca również rozsyła. I to ze zniżką!
http://wydawnictwojut.pl/ (zakładka nowości)
Jeśli chcesz przeczytać coś naprawdę dobrego to polecam!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?