Słowo "Jezus" wycofane z listy zakazanych

 Imię "Jezus" zostało wycofane z listy słów, których używania w SMS-ach zabraniają władze Pakistanu - podał portal Vatican Insider. Kluczowe znaczenie miała w tej sprawie interwencja szefa Ministerstwa ds. Zgody Narodowej, katolika Akrama Masiha Gilla. Miał on odnieść się do tej sprawy podczas obrad ministerialnych i w rozmowie z dyrektorem urzędu telekomunikacyjnego Pakistanu Mohammedem Yaseenem.


Według ministra, zakaz taki nie służyłby dobrze tworzeniu klimatu "międzyreligijnej harmonii w kraju". Po tej rozmowie Yaseen zmodyfikował "czarną" listę zawierająca około 1600 wyrażeń "bluźnierczych i obscenicznych" z punktu widzenia islamu, wycofując z niej "Jezusa Chrystusa".

Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Pakistanie wyrazili zadowolenie z najnowszej decyzji urzędników, podkreślając, że umożliwi ona "kontynuowanie pracy ewangelizacyjnej za pomocą nowoczesnych środków technologicznych".

Zgodnie z nowym rozporządzaniem komórkowe firmy telekomunikacyjne mają zablokować w swych usługach słowa uważane za obraźliwe z punktu widzenia islamu lub mające konotacje seksualne. Kilka dni temu media podały, że do listy tej dołączono imię Jezusa Chrystusa, co wywołało protesty ze strony chrześcijan, w tym Kościoła katolickiego.

Do usunięcia wcześniejszego zakazu przyczyniło się także zaangażowanie specjalnego doradcy ds. mniejszości religijnych Paula Bhattiego - brata zamordowanego w marcu br. Shahbaza Bhattiego, który stał na czele Ministerstwa ds. Mniejszości Religijnych, zlikwidowanego przez rząd pakistański w czerwcu tego roku. Na jego miejsce powstało wspomniane Ministerstwo ds. Zgody Narodowej, kierowane przez A. Masiha Gilla. P. Bhatti przyłączył się do manifestacji parlamentarzystów i działaczy Ogólnopakistańskiego Aliansu Mniejszości (APMA) i wspólnie osiągnięto cel, jakim było cofnięcie zakazu. Według doradcy, to głównie ich działania, a nie interwencja Masiha spowodowały obecną decyzję rządu.

Inną formą pokojowego, choć dość radykalnego protestu przeciw wspomnianemu zakazowi była siedząca manifestacja parlamentarzysty z ramienia APMA w prowincji Sindh - Saleema Khokhara. Usiadł on na podłodze w siedzibie parlamentu podczas obrad zgromadzenia i oświadczył, że swoje miejsce w ławach poselskich zajmie dopiero po unieważnieniu zakazu wymieniania imienia Jezusa w SMS-ach.

Zadaniem Ministerstwa ds. Zgody Narodowej jest m.in. czuwanie nad przestrzeganiem praw mniejszości, gwarantowanych przez konwencje międzynarodowe.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook