Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

W niedzielę, po raz trzeci, obchodzony jest Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku wyrazy solidarności Kościół kieruje do chrześcijan w Sudanie.

 

- W sposób szczególny będziemy się modlić i wspierać chrześcijan z Sudanu. Mimo rozdziału na dwa oddzielne państwa trudno mówić o czasie pokoju. Chrześcijanie w Republice Sudanu są prześladowani i dyskryminowani, zaś żyjący w Republice Sudanu Południowego - najmłodszym i najbiedniejszym państwie świata, które powstało 9 lipca tego roku - borykają się z walkami i olbrzymimi problemami - podkreśla dyrektor sekcji polskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. Waldemar Cisło.

 

Poinformował jednocześnie, że w przededniu referendum niepodległościowego w 2011 roku ponad dwa miliony ludzi, uciekając przed gwałtownymi walkami, powróciło na południe kraju. 11 mln Sudańczyków cierpi głód i nie ma dostępu do wody. Brak też pomocy medycznej, a wskaźnik śmiertelności kobiet rodzących w Południowym Sudanie należy do najwyższych na świecie.

 

Podczas III Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym i w dniach kolejnych o cierpieniach chrześcijan w Sudanie będzie opowiadał biskup Macram Max Gassis. Jest on biskupem diecezji El Obeid w centralnym Sudanie. W niedzielę będzie przewodniczył mszy św. transmitowanej z kościoła Św. Krzyża w Warszawie. W kolejnych dniach będzie się modlił i dzielił swoim świadectwem w Krakowie, Siedlcach, Białej Podlaskiej, Garwolinie, Poznaniu, ponownie zawita też do Warszawy.

 

Jak powiedział ks. Cisło, w tym roku trwa akcja "Pomoc dla Sudanu". W ramach tej kampanii przekazano już pomoc w wysokości 40 tys. zł dla obozu dla uchodźców w Chartumie, prowadzonego przez Siostry Salezjanki, który jest schronieniem dla kilkudziesięciu tysięcy wypędzonych.

 

Organizacja chce również wyposażyć pracownię komputerową w szkole dla dziewcząt i kobiet w Chartumie oraz kontynuować pomoc dla chrześcijan w Południowym Sudanie, informując, że na pomoc dla Południowego Sudanu przekazano już 120 tys. zł.

 

Pomoc materialną dla Sudanu można przekazać m.in. za pośrednictwem sms; do końca grudnia wystarczy wysłać sms o treści "Ratuję" pod numer 72405 (koszt 2,46 zł z VAT), by wesprzeć cierpiący Kościół w Sudanie.

 

Pierwsze obchody Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbyły się w 2009 roku i były poświęcone sytuacji chrześcijan w Indiach. Drugi Dzień Solidarności w 2010 roku ukazywał sytuację prześladowanych chrześcijan w Iraku.

 

Według danych organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, co roku 170 tys. chrześcijan oddaje życie za wiarę, a 200 mln jest brutalnie prześladowanych; w ponad 75 krajach świata łamie się prawo do wolności religijnej, a 350 mln chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji. (Dane na podstawie raportu o prześladowaniach chrześcijan w latach 2007/2008 "Prześladowani i zapomniani").

 

Pomoc Kościołowi w Potrzebie powstała w Belgii w 1947 roku. W 17 krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz w Australii ma swoje biura narodowe. W Polsce istnieje od 2006 roku. Pomaga katolikom w ok. 140 krajach świata. Wspiera głównie prześladowanych lub żyjących w zagrożeniu w takich krajach jak Sudan, Chiny, Irak czy Indie. W 1984 roku Stolica Apostolska uznała ją za "ogólnokościelną organizację na prawie papieskim".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~jp 10:39:47 | 2011-11-13
dlaczego nie potepiacie policji ???? http://niezalezna.pl/18878-ukarac-tajniaka-sadyste

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook