Rzymska konferencja powołaniowa

Radio Watykańskie

 W Rzymie rozpoczyna się międzynarodowa konferencja na temat powołań kapłańskich. Spotkanie zorganizowane pod hasłem "Ja was wybrałem. Kapłani na nasze czasy" wpisuje się w obchody 70-lecia Papieskiego Dzieła Powołań Kapłańskich, założonego przez Piusa XII i związanego z Kongregacją Edukacji Katolickiej.

 

W konferencji uczestniczy m.in. abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi. Zaznacza ona, że powołania rodzą się w rodzinie, w Kościołach lokalnych, i choćby z tej przyczyny taka konferencja nie rozstrzygnie wszystkich związanych z tym problemów. "Ale kiedy dziś dostrzegamy kryzys powołań, szczególnie w Europie, jakąś diagnozę trzeba postawić, by leczyć tę chorobę" - dodaje metropolita mińsko-mohylewski. Wskazuje, że z drugiej strony są kraje, gdzie powołań nie brakuje, jak w Afryce czy w Azji. Stąd istotne jest posłuchanie innych, podzielenie się własnym doświadczeniem.

 

"Dla mnie ważne jest, by Kościół na Białorusi nie popełnił tych samych błędów, które popełniono na Zachodzie - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Kondrusiewicz. - Bo ewidentnie widać, że coś nie gra. Jest tu zapewne wiele przyczyn obiektywnych, że liczba powołań spada: dobrobyt, sekularyzacja, liberalizm. Nie wolno też zapominać o atakach na Kościół i duchowieństwo, co ma negatywny wpływ na powołania do kapłaństwa". Hierarcha przytoczył tu przykład pewnej Białorusinki, katoliczki, która wyznała, że bardzo by chciała, aby jej syn został kapłanem i nawet modli się o to. Z drugiej jednak strony ma mu ochotę powiedzieć, by nie szedł do seminarium. "Nie chcę, żeby mojego syna potem szkalowano za to, czego nie popełnił" - przytoczył słowa kobiety abp Kondrusiewicz.

 

Uczestnicy rzymskiej konferencji o powołaniach wezmą jutro udział w uroczystych nieszporach w Watykanie. Tradycyjne nabożeństwo pod przewodnictwem Ojca Świętego inauguruje rok akademicki na papieskich uczelniach Wiecznego Miasta.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook