Pokojowy marsz chrześcijan w Iraku

Pokojowy marsz przeszedł rano ulicami Mosulu oraz kilkunastu okolicznych wiosek i miasteczek. Z tego powodu wszystkie niedzielne Msze przeniesiono tam na popołudnia. Był to milczący protest chrześcijan, którzy w ostatnich tygodniach znaleźli się na celowniku islamskich fundamentalistów. Marszowi towarzyszyła modlitwa oraz post w intencji cierpiących chrześcijan.

 

 

Na czele niedzielnego marszu protestacyjnego w mieście Hamdanija, 40 km na wschód od Mosulu, szli duchowni. „Co z tego, że przed naszymi kościołami stoją policyjne patrole, skoro wyznawcy Chrystusa są mordowani na ulicy czy we własnych domach” – powiedział syryjskokatolicki arcybiskup Mosulu, Georges Casmoussa.

 

Hierarcha przypomniał, że dokonujące się za cichym przyzwoleniem władz eliminowanie chrześcijan nie jest czymś nowym. Dokładnie dwa lata temu został porwany a następnie zamordowany chaldejski arcybiskup Mosulu, Faradż Raho.

 

Abp Casmoussa zauważył, że protest chrześcijan nie wiąże się ze zbliżającymi się wyborami i nie miał charakteru politycznego, był tylko przypomnieniem o losie tej grupy religijnej.
 

Co najmniej ośmiu chrześcijan zastrzelono w Mosulu w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Między 20 a 27 lutego w obawie przed kolejnymi atakami z Mosulu uciekły 683 rodziny chrześcijańskie, w sumie 4098 osób - poinformowała w niedzielę ONZ

 

Reuters odnotowuje, że ekstremistyczne ugrupowania sunnickie, w tym Al-Kaida, od dawna atakują chrześcijan i inne mniejszości w Iraku, a także szyitów, których uważają za heretyków. Liczbę chrześcijan w 28-milionowym Iraku szacuje się na 750 tys.

 

Reuters pisze, że atakowanie chrześcijan jest dla ekstremistów skuteczną metodą obnażania niedoskonałości irackich sił bezpieczeństwa, ponieważ takie ataki bardzo przyciągają uwagę mediów. Agencja dodaje, że liczba muzułmanów padających ofiarą ataków w Iraku jest znacznie większa.

 

O zapewnienie ochrony irackim chrześcijanom apelował w niedzielę papież Benedykt XVI. "W delikatnej fazie politycznej, w jakiej znajduje się Irak, apeluję do władz cywilnych, aby podjęły każdy wysiłek, by przywrócić bezpieczeństwo ludności, a zwłaszcza najbardziej narażonym mniejszościom religijnym" - powiedział.

 

"Pragnę, aby nie ulegano pokusie doprowadzenia do tego, aby tymczasowe, stronnicze interesy wzięły górę nad nietykalnością i fundamentalnymi prawami każdego obywatela" - mówił Benedykt XVI.

 

"Wzywam społeczność międzynarodową do poświęcenia na rzecz tego, aby zapewnić Irakijczykom przyszłość w duchu pojednania i sprawiedliwości, a Boga wszechmogącego proszę z ufnością o cenny dar pokoju" - powiedział papież.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook