Hongkong: zagrożone szkolnictwo katolickie

Radio Watykańskie

Sąd apelacyjny Hongkongu odrzucił odwołanie strony kościelnej dotyczące ustanawiania szkolnych organów kontroli, niezależnych od właściciela. Wyrok kończy długoletnią batalię sądową prowadzoną pod przewodnictwem kard. Josepha Zena Ze-kiuna SDB.

 

Zgodnie z nowym ustawodawstwem szkoły specjalnego obszaru administracyjnego Chin mają zaaprobować komitety narzucone przez nową komunistyczną administrację Hongkongu. Zdaniem strony kościelnej nowe ustawodawstwo edukacyjne ma charakter "dyskryminacyjny i rasistowski".

Celem władz jest możność ingerowania w zarządzanie szkołami katolickimi i ograniczenie wolności edukacji na wzór chiński. Na osłodę władze Hongkongu podporządkowanym szkołom proponują wsparcie finansowe. Natomiast tym, które się nie dostosują, grożą kary. Kard. Zen przypomniał, komentując wyrok, że szkoły katolickie Hongkongu nie mogą żyć bez wolności. Chiński hierarcha zapowiedział, że jeśli prawo edukacyjne nie zostanie zmienione, szkoły będą zlikwidowane.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~YR2MI 11:33:33 | 2011-10-15
Przecież tam nawet wyznawanie wiary jest obłożone restrykcjami.


Hong Kong (przynajmniej teoretycznie) cieszy sie znacznie większymi wolnościami niż główna część Chin. Na przykład, mają wolność słowa. Nie sądzę, żeby jakiś kardynał mógł się procesować z rządem w Pekinie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 22:04:42 | 2011-10-14
 Przecież tam nawet wyznawanie wiary jest obłożone restrykcjami. Jaką więc sensacją jest ta wiadomość?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook