Biskupi za prawnym zakazem in vitro

Polscy biskupi w komunikacie, wydanym w środę po zakończeniu dwudniowych obrad Konferencji Episkopatu Polski, zwracają się do parlamentarzystów z prośbą o prawny zakaz stosowania zapłodnienia in vitro.

 

"Zatroskani o praworządność w naszej Ojczyźnie prosimy Parlamentarzystów o uchwalanie służących dobru Polaków ustaw, także odnoszących się do obrony życia nienarodzonych oraz prawnego zakazu stosowania zapłodnienia in vitro" - napisali w komunikacie hierarchowie.

 

Nawiązując do wrześniowego pobytu delegacji rosyjskiej Cerkwi prawosławnej w Polsce, biskupi przypomnieli, że byli to duchowni z monastyru św. Nila koło Ostaszkowa. Poprosili oni o kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą odebrali na Jasnej Górze. Ikonę umieszczą w specjalnie wzniesionej kaplicy, gdzie będzie czczona.

 

Na przełomie roku 1939/40 na terenie tego właśnie klasztoru, zamienionego w więzienie, przebywali polscy jeńcy wojenni - głównie policjanci i żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza. Zamordowani oni zostali w miejscowości Twer i pochowani w Miednoje. W kaplicy prawosławni mnisi umieszczą też dwie istniejące już tablice upamiętniające polskich jeńców.

 

"Biskupi z wdzięcznością przyjęli ten piękny gest ze strony prawosławnej. Dostrzegają w nim ważny krok ku pojednaniu Kościołów katolickiego i prawosławnego, a także Polaków i Rosjan. Przypominają, że właśnie obowiązkiem Kościołów jest budowanie mostów pojednania i porozumienia" - głosi komunikat.

 

Z okazji przypadającej 19 października 25. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, biskupi przypominają o trwającym Roku Kapłańskim. "Stanowi on okazję do podjęcia różnych inicjatyw zmierzających do odnowy wszystkich kapłanów na rzecz silniejszego i bardziej wyrazistego świadectwa ewangelicznego we współczesnym świecie" - czytamy w komunikacie.

 

Biskupi - w poczuciu odpowiedzialności za stan przygotowania kandydatów do kapłaństwa - podjęli decyzję o wprowadzeniu okresu propedeutycznego w seminariach duchownych. Okres propedeutyczny ma służyć pogłębieniu formacji wewnętrznej kandydatów do kapłaństwa oraz lepszemu ich przygotowaniu do studiów filozoficzno-teologicznych. Ma być czasem umocnienia osobistego związku z Chrystusem i budowania wspólnoty.

 

Zwrócono również uwagę na konieczność uświadomienia sobie odpowiedzialności za powołania we wspólnotach duszpasterzy, w rodzinach, parafiach i grupach apostolskich tworzących kulturę powołaniową.

 

W trakcie zebrania plenarnego biskupi dokonali promulgacji nowego statutu Konferencji Episkopatu Polski. "Nowelizacja statutu była konieczna ze względu na nowe dokumenty Kościoła, które należało wziąć pod uwagę. Statut przewiduje m.in. ustanowienie Rady Biskupów Diecezjalnych oraz podkreśla honorowe pierwszeństwo prymasa Polski. Po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską w maju tego roku, statut wchodzi w życie w środę" - napisano w komunikacie.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~babcia 03:15:26 | 2010-05-21
Bardzo potrzebny jest zakaz całkowity stosowania metody in vitro, chodzi o dobro najwyższe - o obronę życia poczętego. Jesteśmy stworzeniami Bożymi, nie nam rozporzadzać i szafować ludzkim życiem, nie wolno nam eksperymentować w taki sposób. Musi być zakaz bo jest on  przeciw zabijaniu i należy podkreślić jaką wielką ma wartość ludzkie życie. Nikczemnym i świętokradzkim jest ingerowanie w porzadek Boży.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 15:06:41 | 2010-05-20
Dlaczego niekatolicy mają być karani za to, co jest grzechem wyłącznie w katolickiej interpretacji? Gdyby dominujący w Polsce był islam a nie katolicyzm, też tak chętnie poparliby wdrażanie zasad religijnych do prawa świeckiego? Ja nie widzę problemu: wierzący katolik (podobno 95 proc. społeczeństwa) nie zastosuje metody in-vitro, prawda? Tak samo jak nie sięgnie po antykoncepcję czy pornografię. Po co zakazy, nie wystarczy kilka słów z ambony szanowni biskupi?

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook