Powstało muzeum im. kard. Kozłowieckiego

Muzeum im. kard. Adama Kozłowieckiego - misjonarza Afryki - otwarte zostanie w niedzielę w Hucie Komorowskiej (Podkarpackie) w ramach obchodów roku poświęconego temu duchownemu w diecezji sandomierskiej. Nowa placówka ma być także formacyjno-edukacyjnym ośrodkiem misyjnym.

 

W uroczystości zapowiedział swój udział afrykański kard. Medardo Joseph Mazombwe oraz ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Po mszy św. koncelebrowanej w miejscowym kościele nastąpi otwarcie i poświęcenie muzeum, a w budynku gimnazjum w Majdanie Królewskim odbędzie się sympozjum, podczas którego ks. prof. Marek Inglot SJ wygłosi wykład "Adam Kozłowiecki (1911-2007) - człowiek, jezuita, arcybiskup".

 

Muzeum zainauguruje działalność wystawą czasową, na której zaprezentuje pamiątki po kard. Kozłowieckim; m.in. jego zdjęcia, oryginalne dokumenty, rzeczy osobiste, przedmioty codziennego użytku, upominki otrzymane na Czarnym Lądzie, a także elementy ubioru duchownego - sutanny, stułę, pektorał - zapowiada w imieniu organizatorów uroczystości Bogdan Romaniuk.

 

Fundacja im. kard. Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic" zbudowała w Hucie Komorowskiej muzeum swego patrona dzięki wsparciu UE. W ramach modernizacji i adaptacji oficyny dworskiej - reliktu zabytkowego zespołu pałacowego rodziny Kozłowieckich - zrekonstruowano budowlę, która stanie się centrum pamięci o kardynale. 

 

Zmarły 28 września 2007 r. w Lusace i tam pochowany kard. Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej. W 1929 r. wstąpił do zakonu jezuitów, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie. W 1939 r. został aresztowany przez Gestapo, uwięziony, a następnie zesłany do obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau.

 

Po wojnie udał się na misje do Rodezji Północnej (obecnie Zambia), gdzie pracował duszpastersko przez 61 lat. Jako misjonarz, a następnie pierwszy arcybiskup Lusaki, troszczył się o budowę kościołów, szkół i szpitali. Występował przeciwko rasizmowi ze strony władz kolonialnych, zaś w okresie dążeń niepodległościowych swojej nowej ojczyzny, zaangażował własny autorytet, aby mogła ona uzyskać pełną suwerenność. W 1988 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.

 

Za swoją działalność misyjną kard. Kozłowiecki został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami brytyjskimi, francuskimi i zambijskimi. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy misyjnej, działalność na rzecz ludzi potrzebujących pomocy i za patriotyczną postawę rozsławiającą imię Polski na świecie".

 

Biskup sandomierski w skierowanym do diecezjan przesłaniu na Rok ks. kard. Adama Kozłowieckiego podkreślił: "To nie prawda, że dzisiaj brakuje autorytetów, ludzi, których można by naśladować w ich poświęceniu Bogu, służbie człowiekowi i ojczyźnie. Kardynał Kozłowiecki jest jednym z nich, dlatego warto przyjrzeć się jego życiu i dziełom".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

anonim 19:20:27 | 2011-09-24
Planowana jest bezpośrednia transmisja audio on-line z przebiegu drugiej części uroczystości: Centralne obchody Roku Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego” z Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim – od około godz. 13:00 w niedzielę 25 września 2011 r.

http://www.cardinalekozlowiecki.pl/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

anonim 19:19:24 | 2011-09-24
Bolszewizm, wojny, wypędzenia, demoludy pustoszyły materialne dziedzictwo Europy Środkowej i Wschodzniej.
Pałac Kozłowieckich ponoć po wojnie rozebrano...

Natomiast wspomniana oficyna dworska zachowała się jako tako, więc określanie jej "modernizacji i adaptacji" jako rekonstrukcji wydaje się nieprawidłowe. Prawda, że pewne elementy zrekonstruowano, ale zasadniczo rekonstrukcja to odtworzenie, odbudowa. I właśnie ta rekonstrukcja - pałacu - jeszcze przed nami. Gorąco kibicuję przedsięwzięciu!

Prowadzone są również równolegle inne działania przy odnowie zespołu dworsko – parkowego w Hucie Komorowskiej: powstaje projekt rewitalizacji zabytkowego parku oraz trwają prace projektowe nad rekonstrukcją pałacu.

Wiwat dobro, piękno, prawda!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook