Teolodzy krytykują nadmierną “kulturę ciała"

Teolodzy krytykują nadmierną “kulturę ciała"
(fot. lululemon athletica/flickr.com)
KAI / drr

Z udziałem ok. 250 naukowców odbywa się w Wiedniu doroczny kongres Europejskiego Towarzystwa Teologii Katolickiej (ETTK). W kongresie na Uniwersytecie Wiedeńskim do 28 sierpnia nad "granicami cielesności" obradują teolodzy, socjologowie i lekarze. - Powodem wyboru tego tematu było przede wszystkim zaniepokojenie nadmiernym kultem ciała w społeczeństwie, ale także dające się odczuć tendencje do większej duchowości - podkreśliła na wstępie obrad prof. Sigrid Müller, teolog moralna z Wiednia i przewodnicząca ETTK.

Obrady kongresu zainaugurowało przyznanie po raz pierwszy europejskiej nagrody za najlepszą książkę teologiczną. Laureatami tej nagrody zostali znany czeski teolog ks. Tomasz Halik oraz teolog francuski François Wernert. Ks. Halik otrzymał nagrodę za książkę "Patience with God" (Cierpliwość wobec Boga, polskie wydanie Wydawnictwo WAM), w której opisuje agnostycyzm i sytuację chrześcijan w społeczeństwie postkomunistycznym, natomiast François Wernert - za opublikowane w 2010 roku opracowanie "Debata nad niedzielą". Książka stanowi analizę znaczenia niedzieli we współczesnym społeczeństwie, wiele miejsca poświęca też znaczeniu niedzieli w zsekularyzowanej Francji oraz nabożeństwom wspólnotowym w czasach, gdy odczuwa się dotkliwy brak księży.

W rozmowie z austriacką agencją katolicką "Kathpress" prof. Müller, podkreśliła aktualność wybranego tematu obrad. Zwróciła uwagę, że z cielesnością wiąże się wiele aktualnych problemów praktycznych i społecznych, jak "traktowanie ludzi chorych, udoskonalenie ciała ludzkiego za pomocą techniki, a także traktowanie siebie samego i innych, w związku małżeńskim i w celibacie".

- We wszystkich tych dziedzinach widać różne tendencje w obchodzeniu się z cielesnością - stwierdziła austriacka teolożka i wicedziekan Wydziału Teologii Katolickiej na Uniwersytecie Wiedeńskim.

DEON.PL POLECA

Według prof. Müller, rozważając podstawowe pytanie: kim jest człowiek, nie wolno przeciwstawiać sobie ciała i duszy. - Prawidłowo rozumiana cielesność zawiera w sobie oba wymiary, a tam, gdzie się usiłuje rozdzielić ten związek, kwestionuje się jednocześnie kompleksowość człowieka i zachodzi groźba ekstremalnego wykorzystywania jednej z nich, np. w postaci kultu ciała w sporcie. Tak więc jednostronny obraz człowieka prowadzi na błędne drogi - skonstatowała austriacka teolog.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że pełne pojmowanie człowieka, jego ciała i duszy jako jedności, jest istotnym elementem chrześcijaństwa, "któremu często zarzuca się wrogość wobec ciała". W związku z tym w dialogu społecznym chrześcijaństwo może przypominać, że nie wolno naruszać ludzkiego ciała, a także o tym, że godność człowieka nie jest pojęciem abstrakcyjnym i dlatego też nie można myśleć o człowieku bez jego cielesności.

Konferencję w Wiedniu poprzedziło spotkanie 70 młodych doktorantów teologii z krajów europejskich 24 sierpnia w Bratysławie. Referat otwierający ich obrady wygłosił chorwacki teolog Tonci Matulić, a pracami w grupach kierowali wybitni teolodzy europejscy.

Na jutrzejszej sesji, zamykającej kilkudniowe obrady, prof. Müller zostanie ogłoszona przewodniczącą Europejskiego Towarzystwa Teologii Katolickiej na najbliższe dwa lata. Na tym stanowisku zastąpi dotychczasowego przewodniczącego, prof. Eamonna Conwaya.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Teolodzy krytykują nadmierną “kulturę ciała"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.